W dniach 21 i 22 czerwca w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie już po raz 14 odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Techniczne Aspekty Przestępczości Teleinformatycznej” (TAPT). Organizatorami Konferencji są: WSPOL oraz serwis Allegro przy współpracy z Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji. Podczas Konferencji poruszana będzie problematyka szeroko rozumianego bezpieczeństwa teleinformatycznego. Tegoroczny TAPT wpisany został w kalendarz imprez związanych z polską prezydencją w Radzie UE.
Nieprzerwanie od 14 lat w siedzibie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbędzie się najbardziej prestiżowa w Polsce konferencja dotycząca cyberprzestępczości. Allegro wspiera TAPT od 2004 roku, od trzech lat będąc wyłącznym partnerem tego wydarzenia. Uczestnikami seminarium są przede wszystkim policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości teleinformatycznej, zarówno w zakresie operacyjnym, dochodzeniowo-śledczym jak i kryminalistycznym. W TAPT biorą udział także funkcjonariusze pozostałych służb o charakterze policyjnym, prokuratorzy, biegli sądowi, przedstawiciele struktur bezpieczeństwa branży internetowej, naukowcy i eksperci zajmujący się tematyką bezpieczeństwa w Internecie. Pośród 230 zaproszonych gości znajdą się najlepsi specjaliści zwalczający przestępczość Internetową w naszym kraju, ale nie tylko – w seminarium wezmą udział również goście międzynarodowi. O wadze walki z przestępczością informatyczną świadczy fakt, że swój udział w konferencji zapowiedział także Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, prof. dr hab. Stanisław Koziej.
Podczas tegorocznej edycji TAPT Grupę Allegro reprezentować będą także przedstawicie Aukro.cz oraz Aukro.ua, którzy podzielą się swoim doświadczeniem związanym ze współpracą z organami ścigania w Czechach i na Ukrainie.
Najważniejszym celem TAPT jest wielostronna wymiana najnowszej wiedzy o cyberprzestępczości. Wykładowcy poruszać będą szeroką gamę tematów – od aspektów teoretycznych po przestępczość handlową w Internecie, zwalczanie nielegalnych treści, metody i narzędzia ustalania i wykrywania sprawców tego typu przestępstw. Specyfika pracy przy zwalczaniu oszustw w sieci wymaga od wszystkich poznania stosowanych przez przestępców technologii, często bardzo zaawansowanych, i wypracowania skutecznych metod walki z nimi. Nie bez znaczenia jest także wzmocnienie współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie stąd obecność gości z Europy i USA.
Regularna i intensywna współpraca wszystkich podmiotów zajmujących się walką z cyberprzestępczością w Polsce przynosi wymierne efekty. Według policyjnych statystyk wykrywalność oszustw teleinformatycznych jest w naszym kraju większa niż przestępstw pospolitych.