Wielu z nas zastanawia się, dlaczego 1 listopada odwiedzamy cmentarze i modlimy się za dusze zmarłych. Jak się okazuje, to bardzo stara tradycja, która ewoluowała przez wieki i w różnych zakątkach świata wygląda inaczej.
1 listopada dniem Wszystkich Świętych ustanowił papież Grzegorz II w VIII w. Wcześniej, od 610 r., święto to obchodzono 13 maja. Powodem zmiany były trudności z wyżywieniem pielgrzymów, którzy przybywali do Rzymu na wiosnę. Z kolei Dzień Zaduszny, czyli 2 listopada, znany jest w Polsce od XII w. Tradycja odwiedzania cmentarzy jest późna ? dopiero w XV w. zaczęto urządzać na nie procesje. Wynika to z tego, że dawniej pochówki chłopskie były z reguły biedne i nie było możliwości wspominania zmarłych na cmentarzach, zlokalizowanych poza miastem ? mówi serwisowi infoWire.pl dr Ewa Klekot z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.
Niegdyś w noc zaduszną na mogiłach wzniecano ogień. Wierzono, że ma on moc, która oczyszcza zmarłych i chroni żywych przed złymi siłami występującymi na cmentarzach. Ważne było także karmienie i pojenie dusz. A wszystko po to, aby nawiązać kontakt z duchami przodków. Dzisiaj ogień jest symbolem pamięci o zmarłych. Jako wyraz szacunku na grobach składa się kwiaty. Są też ofiary pieniężne na tzw. wypominki ? modlitwy za dusze, o które prosi się przez wypisanie imion zmarłych na kartkach.
Zaduszki pogańskie, tzw. dziady, dawniej celebrowane w Polsce, dziś są prawie nieobecne w tożsamości narodowej. Czasem przypominamy sobie o nich za sprawą kultury popularnej, konkretnie ? Halloween. Większość Polaków traktuje to święto jako zabawę. Stawianie dyni ze świecą w środku czy przebieranie się to stara celtycka tradycja, która do Ameryki przywędrowała w XIX w. wraz z imigrantami z Irlandii ? wyjaśnia etnolog.
Kościół rzymskokatolicki czci zmarłych raz w roku, podczas gdy w grekokatolickim odbywa się to jesienią i wiosną. W Bułgarii w czasie Wszystkich Świętych wylewa się wino na groby, a w Meksyku na cmentarzach ustawia namioty, w których hucznie się świętuje. Z kolei mieszkańcy Nikaragui, aby uhonorować swoich zmarłych, śpią w nocy obok ich grobów.
dostarczył infoWire.pl