Wiadomości branżowe

Student PG laureatem Robotic Arena

Student I roku automatyki i robotyki na Wydziale ETI Damian Szymański skonstruował robota, który swoją nietuzinkową zwinnością wywalczył II miejsce podczas międzynarodowych zawodów Robotic Arena we Wrocławiu. To największe zawody robotów w Polsce i drugie co do wielkości w Europie. W dowód uznania zgrany duet otrzymał dyplom i statuetkRobot wystartował w konkurencji LineFollower, jego zadaniem było więc przemierzenie wyznaczonego dystansu w jak najkrótszym czasie. – Robot musiał przejechać dwie trasy eliminacyjne oraz trzecią, finałową. Podczas zawodów konstrukcja stawiana jest na specjalnej planszy, przeważnie białej, przez którą przebiega czarna linia o szerokości około 20 mm. Na znak sędziego robot musi szybko przejechać trasę, czyli odcinek wyznaczony przez czarną linię. Oczywiście robot nie ma zaprogramowanej z góry trasy, musi ją samodzielnie wykryć podczas przejazdu – relacjonuje dumny student.Damian Szymański opowiada, że prace nad projektem elektroniki oraz mechaniki w robocie trwały kilka tygodni. Natomiast finalne złożenie konstrukcji oraz zaprogramowanie całości zajęło tydzień. Konstrukcja powstała specjalnie na zawody Robotic

Student I roku automatyki i robotyki na Wydziale ETI Damian Szymański skonstruował robota, który swoją nietuzinkową zwinnością wywalczył II miejsce podczas międzynarodowych zawodów Robotic Arena we Wrocławiu. To największe zawody robotów w Polsce i drugie co do wielkości w Europie. W dowód uznania zgrany duet otrzymał dyplom i statuetk

Robot wystartował w konkurencji LineFollower, jego zadaniem było więc przemierzenie wyznaczonego dystansu w jak najkrótszym czasie.
– Robot musiał przejechać dwie trasy eliminacyjne oraz trzecią, finałową. Podczas zawodów konstrukcja stawiana jest na specjalnej planszy, przeważnie białej, przez którą przebiega czarna linia o szerokości około 20 mm. Na znak sędziego robot musi szybko przejechać trasę, czyli odcinek wyznaczony przez czarną linię. Oczywiście robot nie ma zaprogramowanej z góry trasy, musi ją samodzielnie wykryć podczas przejazdu – relacjonuje dumny student.

Damian Szymański opowiada, że prace nad projektem elektroniki oraz mechaniki w robocie trwały kilka tygodni. Natomiast finalne złożenie konstrukcji oraz zaprogramowanie całości zajęło tydzień. Konstrukcja powstała specjalnie na zawody Robotic Arena.

– Teraz planuję stworzenie czegoś nowego, jeszcze szybszego i wystartowanie na kilku polskich imprezach oraz ostatecznie sprawdzenie swoich umiejętności na największych zawodach tego typu w Europie, które odbędą się na wiosnę w Wiedniu – mówi Damian Szymański, student I roku automatyki i robotyki na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Damian Szymański robotyką amatorską zajął dopiero w gimnazjum, rzemiosła uczył się z zagranicznych storn w Internecie. Chociaż jest dopiero na I roku studiów, już prowadzi największą w Polsce stronę dedykowaną tej tematyce. Zajrzyj na www.forbot.pl. Na tej właśnie stronie spotkać można większość polskich zawodników, startujących w turniejach robotów.
– Razem tworzymy społeczność dzięki, której nowe osoby szybciej mogą zacząć swoją przygodę z robotyką – opowiada.

 

A to już wiesz?  Fisz Emade Tworzywo. W niedzielę koncert w Kwadratowej

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy