Każdy kto zabezpieczył dom alarmem najlepiej wie, jak często syrena stawia w środku nocy na nogi pół osiedla – bez przyczyny. Jak to zrobić, żeby alarm wył wtedy, kiedy rzeczywiście dochodzi do włamania i milczał, gdy trzeba. Nowoczesne Laboratorium Systemów Alarmowych powstało na Politechnice Gdańskiej, służyć będzie studentom. Uroczyste otwarcie nowej pracowni odbędzie się 18 listopada, we wtorek, o godz. 11.00 w sali E-32 Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.
Systemy zabezpieczeń to dziedzina, która w ostatnich latach bardzo się rozwinęła, korzysta z najnowszych technologii, m.in. czujników czy mikroprocesorów.
W nowym uczelnianym laboratorium przyszli inżynierowie rozwijać będą zdolności manualne. Dziś rzadkością jest, aby studenci własnoręcznie tworzyli zaawansowane systemy zabezpieczeń.
– Uruchomienie laboratorium pozwoliło na wprowadzenie do programu nauczania nowego przedmiotu: Elektronicznych systemów zabezpieczeń – mówi dr hab. Leon Swędrowski, prof. nadzw. PG, Kierownik Katedry Metrologii i Systemów Informacyjnych Wydziału Elektrotechniki i Automatyki PG.
Formalnie zajęcia dotyczące elektronicznych systemów zabezpieczeń znajdą się w programach nauczania dopiero od przyszłego roku akademickiego. Laboratorium jednak będzie pracowało. Uczyć się w nim będą studenci wyższych roczników wydziału EiA.
– Dla studentów, którzy nie będą mieli możliwości uczestnictwa w zajęciach w ramach studiów, zorganizowaliśmy kursy dedykowane systemom alarmowym i zabezpieczeniowym. Zgłosiło się bardzo wielu chętnych. Szkolenia ruszają w przyszłym tygodniu. Laboratorium będzie oblegane – dodaje dr Leon Swędrowski.
Laboratorium ufundowała je firma Satel, producent inteligentnych systemów alarmowych.
Uroczyste otwarcie Laboratorium Systemów Alarmowych: 18 listopada, wtorek, godz. 11.00, sala E-32 na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej