Wiadomości branżowe

Srebrny medal na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji IENA 2013 w Norymberdze

Opracowany na Wydziale Chemicznym biopolimerowy materiał do zastosowań medyczno-kosmetycznych został nagrodzony srebrnym medalem na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji IENA 2013 w Norymberdze. Na tych drugich co do wielkości targach wynalazczości na świecie prezentowało się w tym roku 700 wynalazków z 32 krajów.Biomateriał będzie stosowany głównie jako nowej generacji opatrunek medyczny na trudno gojące się rany skórne, zwłaszcza te zainfekowane gronkowcem złocistym. Materiał wyglądem przypomina gąbkę lub ma postać hydrożelową. Poza właściwościami przeciwutleniającymi i dużą chłonnością – 1 g wiąże około 50 g wysięku z rany,  materiał zapewnia wilgotne środowisko gojenia. A ze względu na dużą zawartość chitozanu szybciej niż inne opatrunki hamuje krwawienie.Poza opatrunkami wspomagającymi leczenia ran i blizn materiał może być używany m.in. w materiałach chłodzących i rozgrzewających, maseczkach kosmetycznych, materiałach łagodzących skutki ukąszenia owadów oraz skutki oparzeń słonecznych, a nawet jako płatki kosmetyczne.Kierownikiem zespołu, w którym

Opracowany na Wydziale Chemicznym biopolimerowy materiał do zastosowań medyczno-kosmetycznych został nagrodzony srebrnym medalem na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji IENA 2013 w Norymberdze. Na tych drugich co do wielkości targach wynalazczości na świecie prezentowało się w tym roku 700 wynalazków z 32 krajów.

Biomateriał będzie stosowany głównie jako nowej generacji opatrunek medyczny na trudno gojące się rany skórne, zwłaszcza te zainfekowane gronkowcem złocistym. Materiał wyglądem przypomina gąbkę lub ma postać hydrożelową. Poza właściwościami przeciwutleniającymi i dużą chłonnością ? 1 g wiąże około 50 g wysięku z rany,  materiał zapewnia wilgotne środowisko gojenia. A ze względu na dużą zawartość chitozanu szybciej niż inne opatrunki hamuje krwawienie.

Poza opatrunkami wspomagającymi leczenia ran i blizn materiał może być używany m.in. w materiałach chłodzących i rozgrzewających, maseczkach kosmetycznych, materiałach łagodzących skutki ukąszenia owadów oraz skutki oparzeń słonecznych, a nawet jako płatki kosmetyczne.

Kierownikiem zespołu, w którym opracowano unikalną technologię wytwarzania i skład materiału, jest mgr inż. Grzegorz Gorczyca, doktorant na Wydziale Chemicznym. Technologia otrzymywania materiału podlega ochronie z tytułu zgłoszenia patentowego, a także w procedurze międzynarodowej.

Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji IENA 2013 w Norymberdze zakończyły się 3 listopada. Naszych naukowców reprezentowała Agencja Promocyjna INVENTOR.

Warto przypomnieć, że w kwietniu 2013 materiał został nagrodzony złotym medalem XVI Moskiewskiego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii ?ARCHIMEDES ? 2013.

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Menedżerowie doceniają markę ENERGA

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy