Data publikacji: 2018-10-02
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Spacer po Fabrycznej zabierze w podróż po Armenii
Kategoria: LIFESTYLE, Podróże
Spacer po Fabrycznej zabierze w podróż po Armenii
Półpustynne, górzyste lub zatopione w zieleni krajobrazy, ludzie i ich codzienne życie, ale też wszechobecna architektura sakralna – oto Armenia w obiektywie Jarosława Skubicha, autora prac do kolejnej edycji „Galerii Na Płocie”. Nowa wystawa jest już do oglądania przy ul. Fabrycznej 10.
To 14. odsłona tej jedynej w swoim rodzaju ulicznej galerii, która na stałe już wpisała się w kalendarz kulturalny miasta.
– Otwarciu nowej Galerii zawsze towarzyszy radość, że kolejny raz udało się coś pięknie zorganizować i lekki niepokój czy i tym razem prezentacja tematu spodoba się publiczności i czy przypadkowo przechodzące osoby ulicą Fabryczną będą miały ochotę zatrzymać się i spokojnie obejrzeć prezentowane zdjęcia – mówi Ewa Drozdowska, dyrektorka Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna10”, mecenasa wystawy. – Ale jesteśmy dobrej myśli, bo ostatnio prezentowane zdjęcia Gruzji, bardzo się spodobały. Dlatego kontynuujemy temat i pokazujemy podobne klimaty z sąsiedzkiego kraju, widziane okiem tej samej osoby- Jarosława Skubicha.
Autor prac jest nie tylko pasjonatem fotografii i właścicielem studia rysunkowego Kuba Studio, lecz także od początku dyrektorem artystycznym i organizatorem "Galerii na płocie" i – jak mówi dyrektor Drozdowska – „dobrym duchem” tego przedsięwzięcia. W tej odsłonie Galerii pokazuje fotograficzny zapis swojej podróży do Armenii.
– Poznałem Armenię dzięki Marii Kowalskiej Karatyli-przewodniczce z ogromną wiedzą i wspaniałym rozpoznaniem w terenie – opowiada Jarosław Skubich.- Armenia to urokliwa kraina na styku Europy i Azji. Jest bardzo urozmaicona-są tam zarówno tereny półpustynne, jak i rejony utopione w rozmaitej zieleni. Ten górzysty kraj o wielkości porównywalnej do województwa wielkopolskiego zachwyca cudownymi krajobrazami, oryginalną kuchnią oraz ogromną ilością zabytków architektury sakralnej, pochodzącymi z różnych epok.
Szczególnym elementem takiej architektury w krajobrazie krainy Ormian są wszechobecne chaczkary- stele z kamienia i tufu upamiętniające szczególne wydarzenia.
– Armenia to najstarsze chrześcijańskie państwo na świecie – przyjęła chrzest jeszcze przed Rzymem. Aż po współczesne czasy ludność żyjąca tam jest bardzo religijna. Mieszkańcy słyną również z nadzwyczajnej otwartości i gościnności. Armenia zachwyca mnie do tego stopnia, że już wracając z wyprawy, planuję następną – dodaje fotografik.
Wystawę stanowi 47 zdjęć zaprezentowanych na ogrodzeniu wzdłuż Fabrycznej. Podczas towarzyszącego wystawie wieczoru armeńskiego w budynku szkoły odbyła się też prezentacja multimedialna zdjęć i filmów – „Armenia z drona”. Niewątpliwą atrakcją tego spotkania były specjały kuchni armeńskiej, przygotowane przez białostocką restaurację Smaki Kaukazu, prowadzoną przez rodowita Ormiankę-Anush Antonyan. Podczas wieczoru można było spróbować takich kaukaskich specjałów jak: chawiar- pasta z pieczonych bakłażanów, pachlawa – francuskie ciasto z orzechami i miodem, sałatka tabule z kaszą bulgur i ziołami, a także lemoniady – estragonowa, waniliowa czy lemonkowa.
Ekspozycji głównej Galerii towarzyszy złożona z 12 prac minigaleria Misz-Masz, która jest swoistą zapowiedzią kolejnej edycji wystawy.
– To prace o różnej tematyce autorstwa Michała Hapunika – z I klasy liceum i Grety Hapunik – naszej pani pedagog, a także naszych absolwentów – Janka Karaszewskiego i Szymona Goska, którego zdjęcia są charakterystyczne, bo zrobione z teleskopu i widać na nich np. Księżyc – wymienia Ewa Drozdowska. – Te zdjęcia to, mamy nadzieję, początek nowej wystawy autorów związanych z Zespołem Szkół Społecznych, której tematem będzie "Czas".
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Podróże