LIFESTYLE Podróże

Sezon na szkolne wyjazdy językowe

Sezon na szkolne wyjazdy językowe
Jaki jest najlepszy sposób na praktyczną naukę języka? Wyjazd za granicę. Dlatego niektóre białostockie szkoły decydują się na podjęcie wyzwania i organizują wymiany oraz zagraniczne staże dla swoich

Data publikacji: 2014-06-17
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Sezon na szkolne wyjazdy językowe
Kategoria: LIFESTYLE, Podróże

Jaki jest najlepszy sposób na praktyczną naukę języka? Wyjazd za granicę. Dlatego niektóre białostockie szkoły decydują się na podjęcie wyzwania i organizują wymiany oraz zagraniczne staże dla swoich uczniów.

Sezon na szkolne wyjazdy językowe LIFESTYLE, Podróże - Jaki jest najlepszy sposób na praktyczną naukę języka? Wyjazd za granicę. Dlatego niektóre białostockie szkoły decydują się na podjęcie wyzwania i organizują wymiany oraz zagraniczne staże dla swoich uczniów.

Taką możliwość od lat ma np. młodzież gimnazjum i liceum społecznego STO przy ul. Fabrycznej.  14 uczniów z tej szkoły niedawno wróciło z Francji, gdzie  gościli w ramach wymiany z Liceum Champ Blanc w  Longeron, w rejonie  Zamków nad Loarą.

– To nasza pierwsza wymiana z Francją po 12-letniej przerwie – mówi Ewa Drozdowska, dyrektorka ZSS STO przy Fabrycznej. – Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni, bo mieli okazję podziwiać przepiękne okolice, poznawać inną kulturę i mentalność, a my już pracujemy nad programem i organizacją rewizyty we wrześniu. I choć dla szkoły organizacja tych wyjazdów to ogromna odpowiedzialność i prawdziwe wyzwanie, jednak korzyści z tego typu pracy są tak oczywiste, że nie mamy wątpliwości, czy warto je organizować.

 

Podczas dziewięciodniowego pobytu – poza nauką języka- uczniowie zwiedzali nie tylko zamki nad Loarą, ale też park historyczny Puy du Fou, spacerowali brzegiem rzeki Sèvre, a w drodze powrotnej zwiedzili Paryż. Ale uczestniczyli też w piknikach, spotkaniach z rodzinami, u których gościli i zajęciach w szkole w Longeron.

– Szkoła przyjęła nas wyjątkowo – to francuskie liceum ma wpisane wymiany międzynarodowe w statucie szkoły i traktuje je jako priorytetowe – mówi organizatorka wymiany Ewa Tyburczy. – Czuło się serdeczność i ogromne zainteresowanie naszym liceum. A podczas wspólnego wieczoru z rodzinami  miło było usłyszeć, że nasza młodzież dobrze mówi po francusku i ma wysoki poziom kultury osobistej.

Przez cały pobyt jedynym używanym językiem był francuski, by młodzież nabrała śmiałości w jego codziennym stosowaniu. Takie wyjazdy to też okazja do nawiązania przyjaźni, które są kontynuowane już poza szkołą.

A to już wiesz?  Wygraj weekend w Amsterdamie!

 – Wymiana francuska okazała się piękną przygodą, która na zawsze pozostanie w mojej pamięci – mówi Asia Charytoniuk, gimnazjalistka. – Mogłam zbliżyć się do kultury francuskiej, spróbować tamtejszych typowych potraw i zaprzyjaźnić się z rówieśnikami, mieszkającymi we Francji. Nowe doznania, obcowanie na co dzień z językiem francuskim- niezapomniane wrażenia.

 – To kultura zupełnie odmienna od naszej, a ten tydzień okazał się świetną okazja do jej poznania – dodaje Maciej Gregorczuk, licealista. –  Niebywałe też,   jak w ciągu dziewięciu dni udało mi się poprawić mój francuski.

Pełni wrażeń wrócili też uczestnicy wymiany w niemiecką Realschule z Hachenburg – niedużego  miasteczka w Nadrenii – Palatynat.  Uczniowie obu zaprzyjaźnionych placówek odwiedzają się regularnie co roku od 11 lat.

– Atrakcji było mnóstwo: zwiedzanie Muzeum Czekolady w Kolonii i oczywiście słodki poczęstunek z fontanny czekolady, wycieczka do Trier i Luxemburga , park linowy czy  kompleks basenowy w Hachenburgu  – opowiada Beata Łodyga, jedna z opiekunek grupy. – Tak upłynęło 10 dni i przyszła pora się pożegnać, ale już za kilka miesięcy znów się spotkamy tym razem w Polsce i być może wspólnie udamy się na Zieloną Szkołę nad jeziora lub nad morze.

Podczas wymian uczniowie biorą także udział w lekcjach, a mieszkają u zagranicznych rodzin – poznają ich tryb życia, panujące tam relacje i stosunki. Mają okazję spróbować autentycznej, regionalnej kuchni; zobaczyć, w jaki sposób młodzi Europejczycy spędzają czas wolny, jak się bawią, ale również, jak pracują i uczą się. 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Sezon na szkolne wyjazdy językowe LIFESTYLE, Podróże - Jaki jest najlepszy sposób na praktyczną naukę języka? Wyjazd za granicę. Dlatego niektóre białostockie szkoły decydują się na podjęcie wyzwania i organizują wymiany oraz zagraniczne staże dla swoich uczniów.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Podróże

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy