Kryzys zadłużenia w strefie Euro i niepewność co do perspektyw wzrostu globalnej gospodarki spowodowały obniżoną aktywność spółek i inwestorów na światowych giełdach w III kwartale 2011 roku ? wynika z raportu Global IPO Update przygotowanego przez Ernst & Young. W tym okresie spółki pozyskały aż o 57% mniej kapitału niż kwartał wcześniej. Po raz kolejny pozytywnie na tle światowych parkietów wyróżniła się jednak GPW, na której odnotowano drugi największy debiut na świecie w analizowanym okresie.
Najwięcej kapitału na parkietach chińskich, hiszpańskim i polskim
Oferta publiczna akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, której wartość wyniosła około 1,9 mld USD była drugą największą na świecie w III kwartale br. Łączna wartość kapitału pozyskanego przez spółki na warszawskim parkiecie była również drugą najwyższą w Europie (2,0 mld USD) po hiszpańskiej Bolsa de Madrid, gdzie odbył się największy debiut giełdowy na świecie w III kwartale. Była to oferta publiczna banku Bankia o wartości 4,4 mld USD. – Statystyka wartościowa i ilościowa IPO w III kwartale 2011 roku po raz kolejny potwierdza rosnące znaczenie oraz prężność działania GPW w Warszawie ? komentuje Sebastian Łyczba, Partner i Szef Działu Rynków Publicznych Ernst & Young.
Łączna wartość ofert publicznych akcji na światowych giełdach wyniosła w III kwartale br. 28,5 mld USD, co jest bardzo słabym wynikiem w porównaniu do II kwartału (65,6 mld USD). Tylko trzy oferty publiczne przekroczyły wartość 1,0 mld USD ? były to IPO Bankii, JSW oraz Sun Art. Retail Group (chiński operator hipermarketów). Najbardziej aktywne tradycyjnie były giełdy azjatyckie napędzane przez chińskie parkiety w Shenzen, Szanghaju i Hong Kongu. Łącznie na Dalekim Wschodzie pozyskano 13,5 mld USD czyli 47% wartości wszystkich ofert publicznych na świecie w III kwartale.
Pod względem wartości kapitału pozyskanego dzięki ofercie publicznej nadal w skali globalnej dominują spółki z sektorów finansowego, wydobywczego i przemysłu. Instytucje finansowe w III kwartale br. pozyskały 6,8 mld USD (z 16 IPO), spółki wydobywcze 5,8 mld USD (z 72 transakcji), a przemysłowe 4,3 mld USD (48 ofert).
Najwięcej debiutów również w Chinach i w Polsce
Pod względem liczby debiutów giełdowych, GPW uplasowała się po raz kolejny w światowej czołówce zajmując drugie miejsce za giełdą w Shenzen. Wszystko dzięki rynkowi NewConnect, na którym pojawiło się aż 36 ofert publicznych akcji (12,7% liczby wszystkich ofert na świecie). Największą liczbą IPO na świecie w III kwartale może pochwalić się parkiet w Shenzen ? 56 ofert (19,7% łącznej liczby IPOs na świecie). – Trzeba przyznać, że rynek New Connect był doskonałym pomysłem. Nawet jeśli ilość debiutów nie zawsze przekłada się na jakość i wielkość, to pozwala ona na brylowanie w światowych statystykach i promowanie rynku warszawskiego – komentuje Sebastian Łyczba.
W III kwartale 2011 roku na światowych parkietach odbyło się o 26% ofert publicznych mniej niż kwartał wcześniej i o 6% mniej niż w analogicznym okresie roku 2010. Spadek wartości ofert publicznych był wyższy niż spadek liczby IPO, co wpłynęło na znaczne zmniejszenie średniej wartości jednej oferty publicznej akcji w skali globalnej. W III kwartale br. wartość ta spadła do 100 mln USD – ze 171 mln kwartał wcześniej.
***
Ernst & Young, to jedna z wiodących międzynarodowych korporacji świadczących profesjonalne usługi doradcze. Ernst & Young w Polsce to ponad 1300 ekspertów pracujących w 6 biurach na terenie kraju. Ernst & Young jest audytorem prawie 20% przedsiębiorstw znajdujących się na liście 1000 największych światowych firm magazynu Business Week. Jest też światowym liderem w dziedzinie doradztwa podatkowego. Firma świadczy usługi w zakresie: audytu, doradztwa biznesowego, księgowości, doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego, ulg i dotacji inwestycyjnych, doradztwa na rynku nieruchomości oraz szkoleń.