Wiadomości branżowe

Polski akcent na Dniach Filmowych LUX

Polski akcent na Dniach Filmowych LUX
Już w najbliższy wtorek rozpocznie się trzydniowy przegląd filmów nominowanych do Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX, organizowany przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Bezpłatne seanse odbędą się we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. W tym roku wśród finałowych produkcji znalazł się także polski dramat „Ida”.Co roku Dni Filmowe LUX, organizowane przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego, przyciągają miłośników interesującego europejskiego kina. Filmy nominowane do tej prestiżowej nagrody poruszają tematy szczególnie bliskie Europejczykom, nie unikając tych najbardziej kontrowersyjnych. W tym roku zobaczymy francuskie „Bande de filles” (ang. „Girlhood”), słoweńskie „Razredni Sovražnik” (ang. „Class Enemy”), a także polsko-duńską „Idę”. - Nagroda Filmowa Parlamentu Europejskiego LUX to wyjątkowe wyróżnienie dla twórców europejskiego kina – mówi Łukasz Kempara, szef Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. - Dlatego bardzo cieszy fakt, że w tym roku wśród finalistów znalazła się „Ida” Pawła

Już w najbliższy wtorek rozpocznie się trzydniowy przegląd filmów nominowanych do Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX, organizowany przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Bezpłatne seanse odbędą się we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. W tym roku wśród finałowych produkcji znalazł się także polski dramat ?Ida?.

Co roku Dni Filmowe LUX, organizowane przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego, przyciągają miłośników interesującego europejskiego kina. Filmy nominowane do tej prestiżowej nagrody poruszają tematy szczególnie bliskie Europejczykom, nie unikając tych najbardziej kontrowersyjnych. W tym roku zobaczymy francuskie ?Bande de filles? (ang. ?Girlhood?), słoweńskie ?Razredni Sovražnik? (ang. ?Class Enemy?), a także polsko-duńską ?Idę?.

 – Nagroda Filmowa Parlamentu Europejskiego LUX to wyjątkowe wyróżnienie dla twórców europejskiego kina ? mówi Łukasz Kempara, szef Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. – Dlatego bardzo cieszy fakt, że w tym roku wśród finalistów znalazła się ?Ida? Pawła Pawlikowskiego. To wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć polską produkcję podczas Dni Filmowych LUX.

Wszystkie projekcje zakończą się dyskusją, do której zaproszeni zostali posłowie do Parlamentu Europejskiego oraz przedstawiciele świata kultury, filmu i mediów. Debaty poprowadzi dziennikarz filmowy Jan Pelczar. Ponadto każdego dnia pojawi się gość specjalny. W tym roku swoją obecnością zaszczycą: wybitna pisarka Olga Tokarczuk, filmoznawca Arkadiusz Lewicki, krytyk filmowy Piotr Czerkawski oraz dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego Dorota Feliks.

Wstęp na seanse podczas Dni Filmowych LUX jest bezpłatny. Wejściówki na pokazy połączone z debatą można odbierać w siedzibie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz w kasach Kina Nowe Horyzonty. Liczba miejsc jest ograniczona.

Dni Filmowe LUX odbędą się w dniach 18-20 listopada o godzinie 19:15 w Kinie Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, w sali nr 5. Organizatorem jest Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego.

A to już wiesz?  Otwieramy sezon latawca

 

Repertuar:

18 listopada, godz. 19:15

* Ida, reżyseria: Paweł Pawlikowski, Polska/Dania 2013, 80 min.

Bohaterką jest Anna, sierota wychowywana w klasztorze. Zanim dziewczyna przyjmie śluby i zostanie zakonnicą, spotyka Wandę, która mówi Annie, że jest ona Żydówką. Obie kobiety wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są. Na tle historyczno-społecznym reżyser opowiada o osobistym dramacie bohaterki.

 https://www.youtube.com/watch?v=MRzbCZtiWYc&index=4&list=PLQ2XHcwJDoGMQzq6IzK2XJ7oVNJRc3ZNc

 Gościem Jana Pelczara będzie wybitna pisarka Olga Tokarczuk.

 

19 listopada, godz. 19:15

* Class Enemy, Razredni Sovražnik, reżyseria: Rok Biček, Słowenia 2013, 112 min.

Do jednej z klas w znajdującym się w małym słoweńskim miasteczku liceum przydzielony zostaje nowy nauczyciel niemieckiego. Jego surowy sposób nauczania przyczynia się do narastającego konfliktu z uczniami. W końcu dochodzi do tragedii ? jedna z uczennic popełnia samobójstwo. Klasa próbuje zrzucić winę na nauczyciela i szykuje zemstę.

 https://www.youtube.com/watch?v=4hpcVF3xjdQ&index=8&list=PLQ2XHcwJDoGMQzq6IzK2XJ7oVNJRc3ZNc

Gościem Jana Pelczara będzie Dorota Feliks – dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego oraz była dyrektor gimnazjum nr 14 we Wrocławiu.

 

20 listopada, godz. 19:15

* Girlhood, Bande de filles, reżyseria: Céline Sciamma, Francja 2014, 112 min.

Życie 16-letniej Marieme nie układa się najlepiej. Każdy dzień przynosi kolejne kłótnie z rodzeństwem i problemy w szkole. Dziewczyna nie może liczyć nawet na pomoc zapracowanej matki. Jej życie się zmienia, kiedy poznaje Lady, charyzmatyczną szefową gangu dziewczyn z przedmieść Paryża. Marieme postanawia rzucić szkołę i do nich dołączyć, wierząc, że właśnie odkryła drogę do wolności.

https://www.youtube.com/watch?v=wgXYsdoAP5M&list=PLQ2XHcwJDoGMQzq6IzK2XJ7oVNJRc3ZNc&index=1

Gośćmi Jana Pelczara będą filmoznawca Arkadiusz Lewicki oraz krytyk filmowy Piotr Czerkawski.


dostarczył infoWire.pl

Źródło mind progress. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy