Na Jasnej Górze, podczas sobotniego spotkania organizatorów Marszów dla Życia i Rodziny, które w tym roku przeszły ulicami ponad 50 polskich miast, została podpisana ?Deklaracja na rzecz życia i rodziny?. Jej sygnatariusze zadeklarowali chęć działania w kierunku przywrócenia rodzinie należnego jej prestiżu, zarówno na gruncie społecznym jak i prawnym.
Marsze dla Życia i Rodziny, w których wzięło udział 75 000 osób, to wspólne dzieło organizacji, które łączy przekonanie, że szacunek dla życia i rodziny stanowi fundament naszej cywilizacji. Podstawa ta spotyka się obecnie z negacją w wielu wymiarach życia społecznego. Istnieje nieustająca potrzeba promocji tych wartości, dlatego organizatorzy Marszów podpisali ?Deklarację na rzecz życia i rodziny?:
Polska potrzebuje zmiany! Zmiany, która sprawi, że nasze i przyszłe pokolenia będą wzrastały w otoczeniu umożliwiającym nieskrępowany rozwój, poczucie wartości i korzystanie z owoców swojej pracy. Uważamy, że podstawy nowego ładu powinny opierać się na szacunku do życia ludzkiego oraz uznaniu rodziny za centralną instytucję porządku społecznego.
Uznajemy również, że istnieje potrzeba konsekwentnej i wytężonej pracy na rzecz promocji tych wartości. Znaczenie silnej rodziny dla kształtowania zdrowego ładu kulturowego, społecznego i ekonomicznego musi być dostrzeżone i dowartościowane.
Dlatego wyrażamy chęć współpracy w realizacji projektów mających na celu takie kształtowanie porządku społeczno-prawnego, które zagwarantuje pełną ochronę życia ludzkiego i szacunek dla rodziny.
Spotkanie organizatorów Marszów, zorganizowane przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, tym razem odbyło się na Jasnej Górze, przy okazji Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodzin. Sukces tegorocznych Marszów pokazał, że stać nas na wiele. Polacy cenią sobie instytucję rodziny. Wiemy jednak, że w naszym kraju jej rola niestety nie jest doceniana. Wskazuje na to brak polityki prorodzinnej, a co za tym idzie kryzys demograficzny ? zauważył Jarosław Kniołek, Koordynator Marszów.
Podczas spotkania eksperci z Fundacji Mamy i Taty oraz Fundacji Republikańskiej, zaprezentowali badania i analizy dotyczące sytuacji rodzin w Polsce. Przy tej okazji przedstawiono również propozycje prorodzinnych kampanii społecznych z obszaru polityki prorodzinnej. Ze względu na wkład rodziny w rozwój społeczeństwa, polityka prorodzinna powinna być pierwszorzędnym tematem w debacie publicznej. Niestety na dzień dzisiejszy tak nie jest. Dlatego będziemy o to zabiegać ? zapowiedział Jacek Sapa, Dyrektor Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.
***
Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny to instytucja wspierająca inicjatywy lokalne promujące wartość życia i rodziny oraz wywierająca w tym zakresie wpływ na instytucje publiczne.