28 października Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza na pierwszy w nowym sezonie poranek symfoniczny. Melomani będą mieli okazję wysłuchać kompozycji Antonína Dvořáka, Zygmunta Stojowskiego oraz Sergiusza Prokofiewa. Orkiestrę poprowadzi Michał Klauza, w roli solisty wystąpi Adam Wodnicki.
Trzy kompozycje, które znalazły się w programie niedzielnego poranku ? Suitę A-dur Dvořáka Rapsodię symfoniczną na fortepian i orkiestrę Stojowskiego oraz suitę z opery Miłość do trzech pomarańczy Prokofiewa ? łączy jedna wspólna cecha: ich dzieje związane są z Ameryką. Dvořák (ur. 1841), pisał Suitę w czasie swojego drugiego pobytu w Stanach Zjednoczonych (1894-95). W dziele odnaleźć można zarówno wpływy folkloru amerykańskiego, jak i rodzimego folkloru czeskiego (cz. III alla Polacca). Zygmunt Stojowski (ur. 1870 w Strzelcach na kielecczyźnie) do Ameryki wyemigrował w 1905 roku i szybko zyskał sobie sławę jako wybitny pianista i kompozytor. Rapsodia, którą Stojowski niejednokrotnie sam wykonywał, była jednym z dzieł, które pomogły artyście zaskarbić sobie uznanie amerykańskiej publiczności. Stojowski, podobnie jak Dvořák, nie stroni w swoim dziele od nawiązań narodowych (rytmy krakowiakowe w części drugiej, oraz mazurowe w części trzeciej). Historia ostatniego z dzieł, składających się na program koncertu również związana jest z ?Nowym Światem?. Opera Miłość do trzech pomarańczy Prokofiewa (ur. 1891) powstała za oceanem, na zmówienie Chicago Opera Association. Większą popularnością niż sama opera cieszy się obecnie suita, stworzona na jej bazie. Wyrazisty i barwny styl tej kompozycji nie pozostał bez wpływu na amerykańską muzykę, zwłaszcza zaś na muzykę filmową, która pełnymi garściami czerpie z instrumentacyjnych rozwiązań, wypracowanych przez rosyjskiego kompozytora.
Solową partię fortepianu w kompozycji Stojowskiego wykona Adam Wodnicki, w którego życie również związane jest ze Stanami Zjednoczonymi. Artysta od 1980 roku zajmuje stanowisko profesora fortepianu University of North Texas College of Music w Denton. Wykonanie Rapsodii nie będzie pierwszym krokiem w popularyzacji muzyki Stojowskiego w Polsce, podjętym przez Adama Wodnickiego i NOSPR. Kilka lat temu artysta, wraz z katowickim zespołem, nagrał oba koncerty fortepianowe tego kompozytora.
Poranek rozpocznie się o godz. 12.00, w siedzibie NOSPR (sala im. Grzegorza Fitelberga, Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2). Bilety w cenie 25 zł (ulgowe ? 15 zł) dostępne będą w kasie NOSPR, kasie Teatru Śląskiego, w punktach Ticketportal oraz na stronach www.ticketportal.pl i www.ebilet.pl.
Informacje, rezerwacje: tel. 32 251-89-03, e-mail: [email protected]l, www.nospr.org.pl