Wiadomości branżowe

Nasza Gdynia zabytkowa

Dlaczego Gdynia ciągle zadziwia nowoczesnym wyglądem? Czy gdyńska architektura lat 20.-30. jest już zabytkiem? O modernistycznej zabudowie Gdyni, która rozwinęła się 80 lat temu na skalę niespotykaną w żadnym innym mieście w Polsce, mówił będzie podczas wykładu otwartego, dr inż. arch. Robert Hirsch z Katedry Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Gdańskiej *.Przedostatni wykład z cyklu „Historia we współczesności” odbędzie się w środę, 15 czerwca o godz. 17 do sali 300 w Gmachu Głównym. Wstęp wolny.– Charakterystyczna, pozornie prosta w formie zabudowa Gdyni z lat 30. XX wieku to pamiątka dynamicznego rozwoju, kiedy w miejscu małej wsi powstało duże i nowoczesne miasto – pisze w zaproszeniu na wykład, dr Hirsch. – Było to wydarzenie bez precedensu w naszej najnowszej historii i warto pamiętać, że nastąpiło wskutek m.in. decyzji rządowych i uchwały sejmowej podjętej w 1922 roku.W świetle polskiego prawa wiele budynków z lat 30. XX w. funkcjonujących na terenie Gdyni cieszy się ochroną prawną. Dotyczą ich więc analogiczne rygory, jak w wypadku zabytkowych kościołów gotyckich, renesansowych

Dlaczego Gdynia ciągle zadziwia nowoczesnym wyglądem? Czy gdyńska architektura lat 20.-30. jest już zabytkiem? O modernistycznej zabudowie Gdyni, która rozwinęła się 80 lat temu na skalę niespotykaną w żadnym innym mieście w Polsce, mówił będzie podczas wykładu otwartego, dr inż. arch. Robert Hirsch z Katedry Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Gdańskiej *.

Przedostatni wykład z cyklu „Historia we współczesności” odbędzie się w środę, 15 czerwca o godz. 17 do sali 300 w Gmachu Głównym. Wstęp wolny.

– Charakterystyczna, pozornie prosta w formie zabudowa Gdyni z lat 30. XX wieku to pamiątka dynamicznego rozwoju, kiedy w miejscu małej wsi powstało duże i nowoczesne miasto – pisze w zaproszeniu na wykład, dr Hirsch. – Było to wydarzenie bez precedensu w naszej najnowszej historii i warto pamiętać, że nastąpiło wskutek m.in. decyzji rządowych i uchwały sejmowej podjętej w 1922 roku.

W świetle polskiego prawa wiele budynków z lat 30. XX w. funkcjonujących na terenie Gdyni cieszy się ochroną prawną. Dotyczą ich więc analogiczne rygory, jak w wypadku zabytkowych kościołów gotyckich, renesansowych kamienic czy barokowych pałaców.

W odczuciu jednak wielu osób budynki z okresu międzywojennego nie są zabytkami lub nie są „prawdziwymi” zabytkami. Prawdopodobnie dlatego, że nie do końca pasują do stereotypu zabytku. I nie jest to zapewne tylko kwestia stosunkowo młodego wieku, ale także formy architektonicznej, która nie jest archaiczna, lecz wciąż zadziwia nowoczesnym wyglądem.

Jeśli rozsmakowali się Państwo takim wstępem, serdecznie zapraszamy w środę popołudniu na Politechnikę Gdańską. Tym, którzy nie będą mogli uczestniczyć w spotkaniu, polecamy artykuł Roberta Hirscha „Kilka uwag o Gdyni i jej zabytkach” w majowym numerze Pisma PG: http://www.pg.gda.pl/pismo/?y=2011&n=05

* Warto dodać, że autor pracuje jednocześnie jako Miejski Konserwator Zabytków w Gdyni.

Zapraszamy na wrześniowe zwiedzanie
Na wycieczkę po najciekawszych częściach Śródmieścia i gdyńskiego portu pod opieką przewodników zapraszamy w niedzielę, 25 września 2011. Spotkanie odbędzie się w ramach Dnia Gdyńskich Zabytków. Informacje o imprezie znajdą Państwo na stronie internetowej www.gdynia.pl/zabytki

A to już wiesz?  Projekt Studio: nowa przestrzeń pokazowa 10. edycji FashionPhilosophy Fashion Week Poland

Oliwa – 22 czerwca 2011
Na ostatni wykład zaprasza dr hab. inż. arch. Maria Jolanta Sołtysik wraz z zespołem Katedry Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury PG.

Wykład pt. „Problemy konserwatorskie zespołu pocysterskiego w Oliwie” wygłosi dr hab. inż. arch. Aleksander Piwek. Zapraszamy za tydzień, 22 czerwca, godz. 17 w sali 300, Politechnika Gdańska, Gmach Główny, II piętro. Wstęp wolny.

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy