Jednokomórkowy pantofelek ma rzęski, atom jest małą kulką, a galaktyka spiralna przypomina wir. Czy na pewno wiemy jak wygląda świat wokół nas? Najbliższe sąsiedztwo każdy może ocenić własnym okiem. Ale to, co najbardziej intryguje jest dla nas niedostępne. We wtorek, 12 listopada zapraszamy na wystawę zdjęć naukowych pt. Mikro ? Makro. Skale wszechświata? oraz wykład dr. Tomasza Rożka pod tym samym tytułem.
Wernisaż wystawy odbędzie się o godz. 17.30 w holu Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej. Pół godziny później w audytorium nr 3/11 na I piętrze, fizyk i dziennikarz Tomasz Rożek rozpocznie wykład. Wstęp wolny!
Widzialny wszechświat ma rozmiar kilkunastu miliardów lat świetlnych. Z kolei najmniejsze struktury, o których jesteśmy pewni, że istnieją mają rozmiar trylionowych części metra. To, co widzimy jest maleńkim skrawkiem tego, co jest. To ogromne bogactwo możemy podziwiać (i badać) dzięki zaawansowanym urządzeniom. Dzisiaj chcemy te urządzenia wykorzystać do tego, by pokazać świat mikro i świat makro. Świat, w którym człowiek zajmuje specjalne miejsce.
Wystawa jest zbiorem 42 fotografii i grafik naukowych (w formacie 80/80 cm) ułożonych w skalach od człowieka do świata mikro (m.in. jądro komórkowe, zdjęcia DNA, atomy żelaza aż po protony ołowiu) i w drugą stronę ? od człowieka do skali makro (planety, gwiazdy, galaktyki itd.).
Niespotykane kształty i kolory. Inspirujące wzory i struktury, a przede wszystkim oszałamiające piękno. O budowie wszechświata, wirusach czy atomie można powiedzieć 1000 słów, albo pokazać jedno zdjęcie. Wystawa jest atrakcyjna nie tylko wizualnie. Dzięki bogatym opisom fotografii i grafik także edukuje.
Wystawę będzie można oglądać do 29 listopada. Zapraszamy! Komisarzem wystawy jest Anna Leszczyńska-Rożek.
Organizatorzy: Politechnika Otwarta, Biblioteka Główna Politechniki Gdańskiej i Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej.
Pomysłodawcami wystawy są: Stowarzyszenie Śląska Kawiarnia Naukowa oraz Fundacja TDJ Na Rzecz Edukacji i Rozwoju.