Wiadomości branżowe

Maria Skłodowska Curie ? kobieta niezwykła znowu przemówiła

Pani Curie jest – z wszystkich ludzi na świecie – jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem – mawiał Albert Einstein. O wewnętrznej wolności i sile Noblistki świadczyć mogą chociażby jej słowa: poświęciłam swoje życie nauce „bo miałam na to ochotę, bo kochałam badania naukowe”.Dziś możemy znowu rozmawiać z niezwykłą uczoną za pośrednictwem strony internetowej www.mariasklodowska.pl, przygotowanej przez firmę Fido Intelligence. Projekt zostanie zaprezentowany po raz pierwszy właśnie na naszej uczelni. Zapraszamy na otwarcie wystawy pt. „Maria Skłodowska-Curie. Kobieta niezwykła” na dziedziniec północny Politechniki Gdańskiej, 14 grudnia 2011 o godz. 11.15.Środa, 14 grudnia będzie zresztą dniem obfitym w wydarzenia związane z tą wyjątkową postacią. Po otwarciu wystawy zapraszamy na wykład wspaniałych, współczesnych, uczonych kobiet, zafascynowanych postacią Marii – prof. Barbary Becker i dr inż. Anny Mietlarek-Kropidłowskiej z

Pani Curie jest – z wszystkich ludzi na świecie – jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem – mawiał Albert Einstein. O wewnętrznej wolności i sile Noblistki świadczyć mogą chociażby jej słowa: poświęciłam swoje życie nauce „bo miałam na to ochotę, bo kochałam badania naukowe”.

Dziś możemy znowu rozmawiać z niezwykłą uczoną za pośrednictwem strony internetowej www.mariasklodowska.pl, przygotowanej przez firmę Fido Intelligence. Projekt zostanie zaprezentowany po raz pierwszy właśnie na naszej uczelni. Zapraszamy na otwarcie wystawy pt. „Maria Skłodowska-Curie. Kobieta niezwykła” na dziedziniec północny Politechniki Gdańskiej, 14 grudnia 2011 o godz. 11.15.

Środa, 14 grudnia będzie zresztą dniem obfitym w wydarzenia związane z tą wyjątkową postacią. Po otwarciu wystawy zapraszamy na wykład wspaniałych, współczesnych, uczonych kobiet, zafascynowanych postacią Marii – prof. Barbary Becker i dr inż. Anny Mietlarek-Kropidłowskiej z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, pt. „Maria Skłodowska-Curie w kręgu fizyki, chemii i medycyny”.

Prawdziwą perełką może się okazać projekcja archiwalnego filmu wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer, pt. Madame Curie nominowanego w 1943 roku do Oscara, udostępnionego dzięki pomocy Ambasady Amerykańskiej w Warszawie. Na pokaz zapraszamy o godz. 13 do sali 300 w Gmachu Głównym.

Uroczystości na Politechnice Gdańskiej będą prawdopodobnie ostatnim akcentem obchodów Roku Marii Skłodowskiej-Curie w Polsce w stulecie otrzymania drugiej Nagrody Nobla. Ekspozycję przygotował Uniwersytet Jagielloński. Wystawa poświęcona życiu i pracy uczonej oraz jej kontaktom z krakowskim środowiskiem naukowym czynna będzie do 6 stycznia 2012.

Na ekspozycji zobaczymy Marię Skłodowską-Curie – wielką, polską uczoną jako kobietę, która z niespotykaną wytrwałością potrafi dążyć do celu i pokonywać wszelkie bariery. Wiadomo, że była osobą niezwykle skromną, lecz wyrażającą swe poglądy w sposób jasny i stanowczy. W prezentowanych materiałach zaakcentowano związki Marii z Polską i międzynarodowe uznanie, jakie okazywano jej na całym świecie.

A to już wiesz?  Wigilia pełna atrakcji oraz Kolędowanie przy Szopce Bożonarodzeniowej

Przy komponowaniu wystawy dużo uwagi poświęcono związkom Marii Skłodowskiej-Curie z medycyną, jej zaangażowanie w organizację służby radiologicznej w czasie I Wojny Światowej i jej późniejsze prace na rzecz zastosowania radu do celów terapeutycznych.

 

Program spotkania z Marią Skłodowską-Curie

środa, 14 grudnia, godz. 11.15, dziedziniec północny PG
1. otwarcie wystawy „Maria Skłodowska-Curie. Kobieta niezwykła”
komisarz wystawy: Alicja Rafalska-Łasocha, Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego

2. wykład „Maria Skłodowska-Curie w kręgu fizyki, chemii i medycyny”
prof. Barbara Becker i dr inż. Anna Mietlarek-Kropidłowska
Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

3. prezentacja projektu „Wirtualna Maria Skłodowska-Curie”
prezes Marek Wroczyński, Izabela Kielusiak
Fido Intelligence

4. środa, 14 grudnia, godz. 13, sala 300, Gmach Główny
projekcja archiwalnego filmu o Marii Skłodowskiej-Curie

Uroczystość odbędzie się pod honorowym patronatem Rektorów: PG – prof. Henryka Krawczyka, GUMed – prof. Janusza Morysia oraz Prezesa PAN – prof. Michała Kleibera. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: Telewizja Polska oddział w Gdańsku oraz Polska Dziennik Bałtycki.

Wirtualna Maria
Wirtualna Maria Skłodowska to interaktywna postać, która reaguje na zadawane pytania, ma emocje, jest bardzo inteligentna, a w konwersacji jawi się jako prawdziwa dyplomatka. Dzięki technologii przetwarzania języka naturalnego, z wirtualną postacią można porozumiewać się tak jak z żywym człowiekiem – prowadząc prawdziwy dialog. Maria włada językiem polskim i angielskim. A wszystko to jest możliwe dzięki autorskiej technologii Fido Intelligence.
Wirtualna postać została umieszczona na specjalnie dedykowanej stronie internetowej pod adresem: www.mariasklodowska.pl.
Projekt wzbogacają dedykowane wizualizacje w postaci sekwencji filmowych stylizowanych na ówczesne czasy.

Streszczenie wykładu do pobrania
„Cztery pierwiastki ściśle związane są z osobą Marii Skłodowskiej-Curie – polon i rad, które wykryła osobiście, frans – otrzymany przez jej uczennicę, Marguerite Perey i kiur – otrzymany w USA i nazwany tak na cześć małżonków Curie. Dziś wiemy, że wszystkie są radioaktywne i wiemy, co to oznacza. Pod koniec XIX wieku fizyka zanotowała wiele epokowych odkryć, ale zauważony w 1896 roku przez Becquerela fakt promieniowania emitowanego przez związki uranu nie wywołał większego zaciekawienia. Problem ten jednak zainteresował młodą Marię, od niedawna Skłodowską-Curie, która wybrała go za przedmiot swojej rozprawy doktorskiej. Wniosek, który sformułowała już na początku swych badań próbek rud uranu i toru był zaiste rewolucyjny. Uznała, że źródłem promieniowania nie jest jakiś specyficzny związek atomów, ale samo wnętrze atomu! Potem nastąpił okres iście tytanicznej pracy Marii i wkrótce włączającego się w badania Piotra Curie, w warunkach, które dziś sobie trudno nawet wyobrazić, a które tych dwoje uznało za najszczęśliwszy okres swego życia…” – tak rozpoczyna się opowieść o Marii w wykonaniu naszych wykładowczyń Barbary Becker i Anny Mietlarek-Kropidłowskiej.

A to już wiesz?  Poznaj świat z SFI

Szerszy fragment streszczenia można pobrać z załącznika na www.media.pg.gda.pl, po klinięciu w aktualność dedykowaną wystawie, u dołu strony z zakładki „pliki do pobrania”.

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy