LIFESTYLE Podróże

Mądry Polak przed szkodą – czyli jak zadbać o bezpieczeństwo bagażu

Mądry Polak przed szkodą – czyli jak zadbać o bezpieczeństwo bagażu
Bagaż, który zabieramy ze sobą na wakacyjny wyjazd, swoją wartością często dorównuje cenie samej wycieczki. Zgodnie z danymi SITA, podczas podróży samolotem zgubionych zostaje blisko 6 walizek na 1000 pasażerów

Data publikacji: 2017-08-22
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Mądry Polak przed szkodą – czyli jak zadbać o bezpieczeństwo bagażu
Kategoria: LIFESTYLE, Podróże

Bagaż, który zabieramy ze sobą na wakacyjny wyjazd, swoją wartością często dorównuje cenie samej wycieczki. Zgodnie z danymi SITA, podczas podróży samolotem zgubionych zostaje blisko 6 walizek na 1000 pasażerów .

Mądry Polak przed szkodą – czyli jak zadbać o bezpieczeństwo bagażu LIFESTYLE, Podróże - Bagaż, który zabieramy ze sobą na wakacyjny wyjazd, swoją wartością często dorównuje cenie samej wycieczki. Zgodnie z danymi SITA, podczas podróży samolotem zgubionych zostaje blisko 6 walizek na 1000 pasażerów .

Bagaż, który zabieramy ze sobą na wakacyjny wyjazd, swoją wartością często dorównuje cenie samej wycieczki. Nie zawsze możemy mieć go na oku – czasem konieczne jest powierzenie go obsłudze hotelu czy linii lotniczych. Zgodnie z danymi SITA,  podczas podróży samolotem zgubionych zostaje blisko 6 walizek na 1000 pasażerów[1]. Przed konsekwencjami takiej sytuacji najlepiej zabezpieczyć się jeszcze przed podróżą – podpowiadamy jak.

Ubezpieczenie bagażu od zdarzeń losowych oraz kradzieży wchodzi w skład większości polis turystycznych. Obejmuje ono swoim zakresem utratę, zniszczenie lub uszkodzenie bagażu, które nastąpi w wyniku kradzieży, rabunku, czy zdarzenia losowego, takiego jak pożar, lawina, powódź, czy intensywne opady deszczu. Ubezpieczony może liczyć także na świadczenie w przypadku, kiedy bagaż ulegnie zniszczeniu w trakcie transportu lub gdy zostanie dostarczony przez przewoźnika z opóźnieniem.

Większość polis zapewni ochronę rzeczom pozostawionym w lotniskowej przechowalni, hotelu, czy w zamkniętym bagażniku samochodu – jedynie kilka towarzystw wymaga, by pojazd był zaparkowany na strzeżonym parkingu. Kiedy zaś bagaż znajduje się pod naszą bezpośrednią opieką, będziemy mogli liczyć na odszkodowanie w razie napaści, rabunku lub nieszczęśliwego wypadku. Kupując polisę warto zwrócić uwagę na to, że zakres i suma ubezpieczenia oraz sama definicja bagażu różnią się pomiędzy poszczególnymi towarzystwami. – „Najczęściej bagażem ubezpieczyciele nazywają zawartość wszelkich walizek, toreb, plecaków i neseserów, stanowiącą własność ubezpieczonego lub znajdującą się czasowo w jego posiadaniu. Chodzi przede wszystkim o rzeczy osobiste, takie jak odzież, przenośny sprzęt elektroniczny (np.  prostownica, e-book) czy fotograficzny” – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

A to już wiesz?  Wyprawy w filiżance kawy

Szczególnej uwagi kupującego polisę wymaga natomiast kwestia ubezpieczenia sprzętu sportowego. – „Podstawowe warianty polisy turystycznej w większości towarzystw na polskim rynku nie obejmują swoim zakresem sprzętu sportowego. Ochrona takich przedmiotów wymaga zazwyczaj dodatkowego rozszerzenia polisy. Podobnie jest w przypadku specjalistycznego sprzętu fotograficznego czy filmowego, dlatego zanim wykupimy polisę wczytajmy się dokładnie w ogólne warunki ubezpieczenia” – dodaje Maciej Kuczwalski. Przed zawarciem umowy warto dowiedzieć się także, jak definiowana jest przez ubezpieczyciela kategoria sprzętu sportowego. – „O ile w każdym z towarzystw w ramach standardowej ochrony sprzętu można ubezpieczyć rzeczy używane do rekreacyjnego uprawiania sportu, to sprzęt o charakterze profesjonalnym lub wykorzystywany zawodowo zazwyczaj wymaga dodatkowego rozszerzenia polisy” – kontynuuje ekspert.

Dokonując zakupu, warto zwrócić uwagę na zakres terytorialny polisy. Większość towarzystw dzieli oferty na kategorie: Polska, Europa i Świat. Część ubezpieczycieli świadczy jednak ochronę w ramach polisy turystycznej jedynie w trakcie podróży zagranicznych. Nie zapominajmy też o wyłączeniach spod ochrony ubezpieczeniowej. Ryzyko ubezpieczeniowe w większości przypadków nie obejmuje sytuacji, gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu albo środków odurzających lub gdy szkoda powstanie w wyniku przestępstwa. Ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania za zniszczony sprzęt sportowy, czy fotograficzny, jeżeli używamy go niezgodnie z jego przeznaczeniem. – „Wyłączenia spod ochrony ubezpieczeniowej są zazwyczaj jedną z najbardziej zawiłych kwestii w umowie, dlatego porównując oferty zwróćmy uwagę, który ubezpieczyciel proponuje najbardziej czytelne dla nas warunki” – radzi ekspert.

Poszczególne oferty różnią się między sobą także ceną oraz sumą ubezpieczenia, czyli maksymalną kwotą, którą wypłaci ubezpieczyciel w razie powstania szkody. Jest ona zawsze określona w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Zazwyczaj mamy możliwość wyboru spośród kilku wariantów polisy – w najbardziej podstawowym suma będzie odpowiednio niższa niż w wariantach rozszerzonych. – „Kupując polisę warto wziąć pod uwagę wartość naszego bagażu – w wielu przypadkach przekracza ona wysokość sumy ubezpieczenia. Jeśli zależy nam na tym, by ochrona była jak najwyższa, korzystnym może okazać się porównanie ofert i ewentualnych promocji w multiagencji ubezpieczeniowej. Przykładowo w sierpniowym produkcie miesiąca CUK – polisie Hestia Podróże, klienci otrzymają ochronę bagażu na wartość 5 tys. zł, zamiast 2 tys. zł” – mówi Maciej Kuczwalski.

A to już wiesz?  Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR podsumowali sezon zimowy

 

[1] Dane za rok 2016; SITA Baggage Report 2017

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Mądry Polak przed szkodą – czyli jak zadbać o bezpieczeństwo bagażu LIFESTYLE, Podróże - Bagaż, który zabieramy ze sobą na wakacyjny wyjazd, swoją wartością często dorównuje cenie samej wycieczki. Zgodnie z danymi SITA, podczas podróży samolotem zgubionych zostaje blisko 6 walizek na 1000 pasażerów .
Hashtagi: #LIFESTYLE #Podróże

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy