Wiadomości branżowe

Konwencja klimatyczna Warszawa 2013

Konwencja klimatyczna Warszawa 2013
W dniach 11-22 listopada 2013 roku Polska będzie gospodarzem szczytu klimatycznego COP19. Swój akces w wydarzeniu zapowiedziało prawie 200 reprezentantów państw. Celem szczytu, który odbędzie się w Warszawie, jest wypracowanie międzynarodowego porozumienia klimatycznego.Polska węglem stoi - to wiadomo nie od dziś. I bez względu na to, czy jest to węgiel kamienny czy brunatny, wykorzystywany jest tak w dużych przedsiębiorstwach, jak i w domach. I choć to najtańsze źródło energii, to jest też najbrudniejsze i najbardziej szkodliwe - szczególnie dla klimatu. Jedynie 1/3 węgla przetwarzana jest na energię - reszta trafia do atmosfery, podgrzewając ją. Aby zapobiec klimatycznej katastrofie, już od 1989 roku prowadzone są działania w celu ustalenia globalnej polityki klimatycznej.Co roku inny kraj jest organizatorem „rozmów na szczycie”. W listopadzie 2013 roku gospodarzem będzie Polska. Przez dwa tygodnie w Warszawie przedstawiciele blisko 200 państw będą negocjować warunki nowego porozumienia globalnego w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Ma ono zastąpić protokół z Kioto po tym, jak w 2020 roku straci ważność jego drugi okres zobowiązań.Jak podkreśla

W dniach 11-22 listopada 2013 roku Polska będzie gospodarzem szczytu klimatycznego COP19. Swój akces w wydarzeniu zapowiedziało prawie 200 reprezentantów państw. Celem szczytu, który odbędzie się w Warszawie, jest wypracowanie międzynarodowego porozumienia klimatycznego.

Polska węglem stoi – to wiadomo nie od dziś. I bez względu na to, czy jest to węgiel kamienny czy brunatny, wykorzystywany jest tak w dużych przedsiębiorstwach, jak i w domach. I choć to najtańsze źródło energii, to jest też najbrudniejsze i najbardziej szkodliwe – szczególnie dla klimatu. Jedynie 1/3 węgla przetwarzana jest na energię – reszta trafia do atmosfery, podgrzewając ją. Aby zapobiec klimatycznej katastrofie, już od 1989 roku prowadzone są działania w celu ustalenia globalnej polityki klimatycznej.

Co roku inny kraj jest organizatorem ?rozmów na szczycie?. W listopadzie 2013 roku gospodarzem będzie Polska. Przez dwa tygodnie w Warszawie przedstawiciele blisko 200 państw będą negocjować warunki nowego porozumienia globalnego w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Ma ono zastąpić protokół z Kioto po tym, jak w 2020 roku straci ważność jego drugi okres zobowiązań.

Jak podkreśla menadżer w Grupie Energetycznej Ernst&Young Stanisław Poręba ?na dzisiaj trudno mówić o polityce globalnej, bo właśnie przedmiotem ostatnich kilku konferencji stron konwencji klimatycznej jest właśnie próba wypracowania polityki globalnej?.

Nie będzie to łatwe zadanie tym bardziej, że Unia Europejska postawiła przed sobą ambitne działania mające na celu ochronę klimatu.

Polska po raz drugi jest organizatorem szczytu klimatycznego. W trakcie tegorocznego COP19 będzie przewodniczyć negocjacjom, dzięki którym będzie można osiągnąć konsensus w kwestii nowego sposobu podziału zobowiązań związanych z redukcją gazów cieplarnianych. Warto przy tym dodać, że nowe porozumienie będzie miało wpływ na polską gospodarkę, zwłaszcza na sektor energetyczny, więc przewodniczenie obradom COP daje większą możliwość wysłuchania głosu kraju – gospodarza.

A to już wiesz?  Energia z wody w centrum Edu_Fun

Finał prac nad nowym globalnym porozumieniem planowany jest na 2015 r. w Paryżu, ale to w Warszawie przedyskutowana będzie m.in. formuła prawna porozumienia klimatycznego oraz zasady, na jakich kraje rozwijające się otrzymają pomoc finansową od państw najbogatszych.

 


Źródło media.netpr.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy