Wiadomości branżowe

Kiedy sen zabija. Zmęczeni i niewyspani kierowcy są równie niebezpieczni jak pijani.

Pijanemu kierowcy groziła 25 lat temu tylko grzywna za wykroczenie drogowe. Dziś jest on przestępcą. A jaka kara powstrzyma plagę sennych kierowców, którzy co roku powodują setki wypadków, zabijają innych, siebie, swoich bliskich? Ten ważny problem porusza w lipcowym numerze miesięcznik Reader’s Digest. Z sennością nie ma dyskusji. Mimo najsilniejszych postanowień, by nie usnąć, zmęczonego kierowcę dopadnie mikrosen, bo mózg sam reguluje, kiedy musi odpocząć. Mikrosen to stan, w którym oczy są wciąż otwarte, ale mózg nie rejestruje, co się właściwie dzieje. – Wystarczy, że kierowca zamknie oczy na 2 sekundy, a auto jadące z prędkością 90 km/godz. przejedzie 50 metrów bez kontroli – tłumaczy w artykule „Drzemka za kółkiem” podinspektor Marek Kąkolewski z Komendy Głównej Policji. – W dwie sekundy można się znaleźć w rowie i można tego nie przeżyć.

Pijanemu kierowcy groziła 25 lat temu tylko grzywna za wykroczenie drogowe. Dziś jest on przestępcą. A jaka kara powstrzyma plagę sennych kierowców, którzy co roku powodują setki wypadków, zabijają innych, siebie, swoich bliskich? Ten ważny problem porusza w lipcowym numerze miesięcznik Reader’s Digest.

Z sennością nie ma dyskusji. Mimo najsilniejszych postanowień, by nie usnąć, zmęczonego kierowcę dopadnie mikrosen, bo mózg sam reguluje, kiedy musi odpocząć. Mikrosen to stan, w którym oczy są wciąż otwarte, ale mózg nie rejestruje, co się właściwie dzieje.

Wystarczy, że kierowca zamknie oczy na 2 sekundy, a auto jadące z prędkością 90 km/godz. przejedzie 50 metrów bez kontroli – tłumaczy w artykule „Drzemka za kółkiem” podinspektor Marek Kąkolewski z Komendy Głównej Policji. – W dwie sekundy można się znaleźć w rowie i można tego nie przeżyć.

Reader’s Digest zapytał ekspertów, czy otwieranie okien, słuchanie głośnej muzyki oraz spożywcze środki pobudzające, takie jak kawa, napoje energetyzujące, uchronią sennego kierowcę przed zaśnięciem. Nie, takie środki mogą tylko chwilowo oszukać senność.

– Jeśli ktoś jest bardzo zmęczony, kofeina tylko na krótko podniesie jego aktywność o jakieś 10 procent – ostrzega dr n. med. Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Katedrze Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uwaga na leki! Senność wywołują nie tylko te, które mają ostrzeżenia w ulotce. Także bardzo popularne leki przewciwbólowe dostępne bez recepty i powszechnie stosowane leki na przeziębienie i grypę mogą wywołać wydłużenie czasu reakcji kierowcy, a leki typu Gripex noc utrzymują swoje działanie przez 24 godziny. Reader’s Digest sięgnął po specjalny raport na ten temat opracowany przez policję oraz Ośrodek Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków przy Uniwersytecie Jagiellońskim

Jak nie przysnąć za kierownicą?

Wyspać się przed podróżą, robić regularne przerwy na odpoczynek co 2–3 godziny, jeśli przychodzi znużenie i senność, natychmiast zatrzymać się i zdrzemnąć – radzi Reader’s Digest.  Dużym wsparciem dla prowadzącego może być pasażer, który nie tylko sam nie uśnie, ale też nie wsiądzie do auta, którym kieruje senny kierowca (tak jak nie wsiada, jeśli kierowca jest pijany) i nie zgodzi się na wielogodzinną jazdę bez odpoczynku kierowcy.  

Technologia w nowoczesnych autach ułatwia kierowcom zachowanie czujności. Montowane są systemy kamer monitorujących twarz i oczy kierowcy, czujniki reagujące na zmianę pulsu i oddechu kierowcy czy wykrywające bliską przeszkodę. W przypadku zagrożenia uruchamia się alarm lub wibracje kierownicy. Reader’s Digest daje w artykule krótki przegląd systemów montowanych w konkretnych markach samochodów. Podkreśla jednak, że to zdrowy rozsądek kierowców może ustrzec przed tragedią.

Już w październiku 2008 ukaże się nowy, odmieniony miesięcznik Reader’s Digest. Więcej szczegółów wkrótce.

Reader’s Digest to najpopularniejszy magazyn na świecie, który co miesiąc trafia do niemal 80 milionów czytelników. Ukazuje się w 50 krajach i 21 językach. To magazyn o różnorodnej tematyce – od zdrowia, ekologii, po egzotyczne podróże i pasjonujące historie z życia.

Miesięcznik Reader’s Digest jest częścią działalności The Reader’s Digest Association, Inc., światowego wydawnictwa, które jest liderem marketingu bezpośredniego i tworzy książki, nagrania muzyki, wideo i publikacje w Internecie. Więcej informacji znaleźć można na stronie polskiej edycji www.digest.com.pl

A to już wiesz?  Konferencja ICT DAYS 2013 i spotkania klastrów z sześciu krajów Europy

Źródło Tarsago Polska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy