Data publikacji: 2019-02-25
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak działa assistance w ubezpieczeniu turystycznym?
Kategoria: LIFESTYLE, Podróże
Polisa turystyczna kojarzy się głównie z kosztami leczenia i ubezpieczeniem NNW. Jednak jej bardzo ważnym elementem jest też assistance, które zapewnia dostęp do całodobowego centrum alarmowego oraz takich usług jak pomoc w organizacji transportu medycznego lub ratownictwa.
Polisa turystyczna kojarzy się głównie z kosztami leczenia i ubezpieczeniem NNW.
Tymczasem jej integralnym i bardzo ważnym elementem jest również assistance, bez którego uzyskanie wsparcia po szkodzie za granicą byłoby znacznie utrudnione.
Assistance zapewnia przede wszystkim dostęp do całodobowego centrum alarmowego oraz takich usług jak pomoc w organizacji transportu medycznego lub ratownictwa.
Ubezpieczenie turystyczne to produkt adresowany do osób wybierających się w podróż zagraniczną. Jeżeli podczas pobytu poza Polską spotka nas jakieś nieplanowane zdarzenie, np. nagłe zachorowanie, choroba, wypadek czy zgubiony bagaż, wówczas można skorzystać z pomocy ubezpieczyciela, który m.in. zorganizuje lub pokryje koszty opieki medycznej, wypłaci świadczenie za uszczerbek na zdrowiu, a także przejmie na siebie odpowiedzialność za szkody wyrządzone osobom trzecim.
– Obserwujemy, że klienci wiedzą coraz więcej na temat ubezpieczeń turystycznych i sytuacji, w których się one przydają. Wybierając polisę na wyjazd należy oczywiście pamiętać o wymienionych powyżej, wchodzących w jej zakres elementach, ale także o odpowiednim assistance turystycznym. Dzięki niemu klient ma pewność, że po każdym nieoczekiwanym zdarzeniu otrzyma szybką pomoc – mówi Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.
Co zapewnia assistance?
Za granicą często okazuje się, że największym problemem jest nie tyle sama szkoda, co konieczność załatwienia formalności z dala od domu i przeważnie w obcym języku. Assistance jest wsparciem właśnie w takich sytuacjach.
– W ramach pomocy assistance ubezpieczony ma przede wszystkim dostęp do 24-godzinnego centrum pomocy. Oznacza to, że o każdej porze dnia i nocy może porozmawiać w języku polskim z doradcą, który m.in. podpowie, do jakiej placówki medycznej należy się skierować i udzieli informacji, jak będzie wyglądał dalszy pobyt lub powrót do kraju samego ubezpieczonego, jak i jego bliskich. Bardzo często takie wsparcie okazuje się bezcenne, bo zapewnia spokój w trudnej sytuacji. Daje poczucie, że poszkodowany i jego rodzina nie są w obcym kraju pozostawieni sami sobie – tłumaczy Andrzej Paduszyński z Compensy.
Poniżej kilka przykładów wsparcia, na jakie za granicą może liczyć posiadający assistance turysta.
Wsparcie medyczne – to koordynacja działania w przypadku kłopotów ze zdrowiem; centrum pomocy wskazuje, gdzie znajduje się najbliższy szpital, placówka medyczna czy lekarz specjalista, a także podpowiada, jak tam dotrzeć i jakie dokumenty ze sobą zabrać.
Akcje poszukiwawcze – assistance umożliwia organizację oraz pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów poszukiwania i ratownictwa w przypadku zaginięcia ubezpieczonej osoby.
Transport – obejmuje transport poszkodowanego z miejsca wypadku do placówki medycznej. Ubezpieczyciel organizuje także powrót do kraju zarówno poszkodowanego, jak i towarzyszących mu w podróży najbliższych; to bardzo ważny element ochrony, bo koszty transportu medycznego z powrotem do kraju potrafią być olbrzymie.
Pomoc prawna lub zwrot jej kosztów – to szeroko rozumiane wsparcie prawne, np. w przypadku zaginięcia lub kradzieży dokumentów; centrum alarmowe wskazuje, jak zachować się w danej sytuacji, gdzie szukać wsparcia, gdzie znajdują się polskie placówki konsularne oraz pomoże przy odtworzeniu dokumentów lub uzyskaniu zastępczych.
Wsparcie w przypadku przedłużenia wyjazdu – to pomoc w przypadku opóźnienia lotu, polegająca np. na dosłaniu niezbędnych przedmiotów osobistych, w nagłych sytuacjach przedłużeniu ochrony o 24 godziny bez dodatkowej składki, a nawet organizacji zastępstwa w podróży służbowej.
Usługi dodatkowe – assistance zapewnia wsparcie także w szeregu innych sytuacji, polegające m.in. na: udzielaniu informacji dotyczących kraju będącego celem podróży, podaniu adresu najbliższej ambasady czy urzędu, pomocy tłumacza, zamówieniu kierowcy zastępczego, wyżywienia i zakwaterowania ubezpieczonej osoby za granicą w celu rekonwalescencji czy pokryciu kosztów niewykorzystanego Ski-Pass.
– Assistance wchodzi w skład podstawowego zakresu ubezpieczenia turystycznego. Zakłady ubezpieczeń oferują jednak różne warianty pomocy za granicą. Dlatego wybierając polisę należy dokładnie zapoznać się z ofertą i na tej podstawie ocenić, która z dostępnych wersji assistance w pełni odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom – dodaje Andrzej Paduszyński.
Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Podróże