Wiadomości branżowe

Fascynujący świat elektrowni wodnych – ENERGA na Bałtyckim Festiwalu Nauki

Fascynujący świat elektrowni wodnych – ENERGA na Bałtyckim Festiwalu Nauki
"Fascynujący świat elektrowni wodnych" to atrakcja przygotowana przez ENERGĘ Zakład Elektrowni Wodnych dla uczestników IV Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Tylko w maju, tylko przez trzy dni (26-28 maja) będzie można na własne oczy zobaczyć, jak nurt Raduni - najpracowitszej rzeki w Polsce - zamienia się w elektryczność, płynącą do naszych domów oraz dowiedzieć się, jak wysoki był rachunek za energię elektryczną w pobliskim kościele przed stu laty i w jaki sposób teraz wykorzystujemy siły natury. Piękne budynki starych elektrowni, w których pracują turbiny pamiętające początki XX wieku, będzie można zwiedzać i poznawać ich historię w następującym porządku: w piątek, 26 maja w godzinach od 9 do 16: elektrownie wodne w Straszynie (ok. 10 km od Gdańska), Bielkowie (ok. 12 km od Gdańska) oraz Łapinie (ok. 18 km od Gdańska) i Rutkach (ok. 25 km od Gdańska). w sobotę i niedzielę, 27 i 28 maja, w godz. 9 do 16 zwiedzać można elektrownie w Straszynie oraz Rutkach. Prosimy, aby zamiar zwiedzania zaanonsować wcześniej, kontaktując się z Panem inż. Andrzejem Kamonciakiem -

„Fascynujący świat elektrowni wodnych” to atrakcja przygotowana przez ENERGĘ Zakład Elektrowni Wodnych dla uczestników IV Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Tylko w maju, tylko przez trzy dni (26-28 maja) będzie można na własne oczy zobaczyć, jak nurt Raduni – najpracowitszej rzeki w Polsce – zamienia się w elektryczność, płynącą do naszych domów oraz dowiedzieć się, jak wysoki był rachunek za energię elektryczną w pobliskim kościele przed stu laty i w jaki sposób teraz wykorzystujemy siły natury.

Piękne budynki starych elektrowni, w których pracują turbiny pamiętające początki XX wieku, będzie można zwiedzać i poznawać ich historię w następującym porządku:

  • w piątek, 26 maja w godzinach od 9 do 16: elektrownie wodne w Straszynie (ok. 10 km od Gdańska), Bielkowie (ok. 12 km od Gdańska) oraz Łapinie (ok. 18 km od Gdańska) i Rutkach (ok. 25 km od Gdańska).
  • w sobotę i niedzielę, 27 i 28 maja, w godz. 9 do 16 zwiedzać można elektrownie w Straszynie oraz Rutkach.

Prosimy, aby zamiar zwiedzania zaanonsować wcześniej, kontaktując się z Panem inż. Andrzejem Kamonciakiem – (058) 6820124 lub dzwoniąc pod numery:
– (058) 6910424 – elektrownia Straszyn
– (058) 6818504 – elektrownia Rutki

Zwiedzanie przebiegać będzie w grupach, o każdej pełnej godzinie, w godz. 9 do 16. Dzieci poniżej lat 10 powinny pozostawać pod opieką dorosłych.

Obok wyjaśnienia, skąd się bierze prąd, zwiedzający będą mogli poznać fascynujące dzieje niemal stuletnich inżynierskich pomysłów, a także pieczołowicie udokumentowaną historię elektrowni wodnych na Raduni.

***

ENERGA Zakład Elektrowni Wodnych sp. z o.o. to spółka zależna Koncernu Energetycznego ENERGA SA powołana w 2003 r. Grupuje 13 elektrowni wodnych: 9 na rzece Raduni i 4 na Wierzycy, wytwarzając energię elektryczną o łącznej mocy 40 GWh. Spółka została wyróżniona za wybitne dokonania gospodarcze i ekologiczne osiągnięte we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska. Podstawową dziedziną działalności ENERGA ZEW jest wytwarzanie i przetwarzanie energii elektrycznej w sposób tradycyjny, przy zastosowaniu turbin wodnych. Ponadto wśród zadań spółki znajdują się przedsięwzięcia z zakresu ochrony środowiska wodnego (np. unieszkodliwianie zanieczyszczeń) oraz działania przeciwpowodziowe.

A to już wiesz?  ?Ubezpiecz życie i wygraj!? z ING Życie

***

IV Bałtycki Festiwal Nauki to 506 imprez popularno-naukowych, odbywających się w dniach 24-28 maja w Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Słupsku, Kościerzynie i Pelplinie. Celem Bałtyckiego Festiwalu Nauki jest upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, rozwinięcie ciekawości świata i radości z jego poznawania. Koncern Energetyczny ENERGA S.A. jest jednym ze sponsorów IV BFN. Więcej informacji o festiwalu – www.festiwal.gda.pl

Źródło ENERGA-Operator. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy