Czy można uzyskać energię dzięki falowaniu, przypływom i odpływom wody? Jakie znaczenie dla produkcji energii na Pomorzu mają rzeki? I jak zabudować elektrownię wodną? Przez cały weekend tematem przewodnim w Centrum Nauki i Edukacji na jelitkowskiej plaży będzie pozyskiwanie energii z wody.
– Zapraszamy do wspólnej zabawy przy budowie modelu elektrowni wodnej – zachęca Dawid Kubacki, doktorant Politechniki Gdańskiej, twórca plażowego centrum. – Spróbujemy nawet zapalić żarówkę, korzystając z prądu wyprodukowanego w tej naszej mini-elektrowni. Przez dwa dni będziemy opowiadać o elektrowniach wodnych w Polsce i znaczeniu na naszym terenie Elektrowni Wodnej Żarnowiec.
Ale to nie koniec edukacji ekologicznej. Na przykładzie ogniw fotowoltaicznych, prądnicy wiatrowej i solarów podgrzewających wodę, służącą plażowiczom do obmywania się po kąpielach morskich – instruktorzy centrum będą tłumaczyli, jaki potencjał energetyczny mają słońce i wiatr oraz jak je mądrze wykorzystać, aby Polska mogła spełnić wymogi ekologiczne Unii Europejskiej.
Kubacki od kilku lat z pasją promuje w praktyce konfucjańską myśl: „Powiedz mi, a zapomnę; pokaż mi, a zapamiętam; pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Jeździ na prezentacje z eksperymentami po szkołach, a nawet przedszkolach. – Wiem, że przez zabawę można nauczyć tzw. trudnych przedmiotów – zapewnia doktorant. – Trzeba tylko pokazać, co z czego się bierze i dlaczego zachowuje się w określony sposób, a jeśli jeszcze pozwolimy dziecku samemu przeprowadzić eksperyment lub w nim uczestniczyć, możemy być pewni, że łatwiej przyjdzie mu pokonywanie trudności z nauką.
Centrum Nauki i Edukacji na plaży w Jelitkowie stało się spełnieniem marzeń doktoranta o interaktywnej edukacji. Dzięki prostym urządzeniom zamontowanym na plaży, każdy zwiedzający dowie się, co łatwiej zrobić – ciągnąć czy pchać stukilowy kufer? Nauczy się chodzenia po linie, dowie się, na czym polegają złudzenia optyczne i dlaczego stalowa kulka szybciej dociera do celu po dłuższym, a nie krótszym torze.
Nie tylko małe dzieci na pewno będą szczęśliwe tworząc gigantyczne bańki mydlane, które nie pękają tak łatwo, jak te robione w domu. Wszystkich zachwyci śpiewający generator tesli i generator van der Graafa, przy którym można się doświadczalnie przekonać, czym jest elektryczność. Na bomby azotowe – nie ma mocnych – każdy plażowicz chętnie da się wciągnąć do rywalizacji o miano najwyżej wybuchającego pocisku. Wielu chętnie bawi się też przy wahadle Lissajou, rysującym pętle z piasku, zwane krzywymi Lissajou.
Centrum Nauki i Edukacji powstało przy współpracy firmy Inter_Edu, Fundacji Wspólnota Gdańska, gminy Gniewino oraz Politechniki Gdańskiej.
Wakacyjne centrum edukacyjne zamknie podwoje z końcem sierpnia.
Tymczasem działa codziennie w godz. 10–20.
Wstęp: 12 zł (bilet normalny), 8 zł (bilet ulgowy).
Sobota, 22 sierpnia, w godz. 12-18 – budujemy model elektrowni wodnej.
Niedziela, 23 sierpnia, w godz. 12-18 – prezentujemy zbudowany model elektrowni.
Zapraszamy na plażę w Jelitkowie, wejście nr 60.