Data publikacji: 2016-06-16
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: „Dni Krosna – Miasta Szkła” za nami
Kategoria: LIFESTYLE, Podróże
W dniach 3 – 5 czerwca odbyły się „Dni Krosna – Miasta Szkła”. Krosno nie bez powodu nazywane jest Miastem Szkła. Jest to największy w Polsce ośrodek produkcji szklanych wyrobów ozdobnych i użytkowych.
W dniach 3 – 5 czerwca odbyły się „Dni Krosna – Miasta Szkła”. Krosno nie bez powodu nazywane jest Miastem Szkła. Jest to największy w Polsce ośrodek produkcji szklanych wyrobów ozdobnych i użytkowych. Podczas imprezy zostały pokazane dwa oblicza miasta: tradycyjne – jako kolebki polskiego hutnictwa szkła oraz to bardziej nowoczesne – jako miejsca otwartego na kulturę i przyjaznego wszystkim swoim mieszkańcom.
W pierwszy weekend czerwca odbyła się trzecia odsłona „Dni Krosna – Miasta Szkła”. Wydarzenie miało na celu prezentację dorobku Krośnian na wielu płaszczyznach – gospodarczej, społecznej czy kulturalnej. Choć tradycja wyrobu szkła patronowała całej imprezie, organizatorzy zwrócili też uwagę na aktualne, idące z duchem czasu zainteresowania swoich mieszkańców. Podczas tegorocznej imprezy, oprócz efektownych szklarskich prezentacji, odbyło się też wiele atrakcji dla mieszkańców i turystów.
Przez cały weekend przeprowadzonych zostało wiele konkursów, zawodów, gier, koncertów, wspólnych seansów filmowych i pikników. Dla najmłodszych zorganizowane zostały między innymi konkursy piosenek. Trochę starsi mogli wziąć udział w popularnej w ostatnich czasach formie zabawy – grze miejskiej, zatytułowanej „Szklana pułapka”. Podczas Dni Krosna odbył się również festiwal bezzałogowych statków powietrznych organizowany przez PWSZ Krosno i Aeroklub Podkarpacki. Dla miłośników komedii przygotowano nocny maraton filmowy pt. „Spróbuj się nie zaśmiać”. Fani dobrej muzyki mogli z kolei posłuchać dwóch specjalnych gości. W sobotę na Głównej Scenie Rynku wystąpiła legenda polskiego reggae – zespół DAAB. W niedzielę natomiast zaśpiewała jedna z wiodących wokalistek polskiej sceny muzycznej – Mela Koteluk.
Dni Krosna zapewniły nie tylko doskonałą zabawę uczestnikom w każdym wieku, ale także pozwalały podjąć tematy związane z rozwojem i społeczną działalnością miasta. Impreza była bowiem dobrą okazją do zapoznania się z licznymi inicjatywami podejmowanymi w mieście i przyłączenia się do nich. Umożliwiły to m.in. spotkania z krośnieńskimi organizacjami pozarządowymi. Poza tym drugi dzień wydarzenia rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miasta Krosna połączona z wręczeniem nagród Prezydenta Miasta Krosna w dziedzinie kultury oraz „Za zasługi dla Krosna”.
Słowo o tradycji
Krosno to miasto położone w województwie podkarpackim, w paśmie Beskidu Niskiego. Pochodzący z połowy XIV wieku rynek, przypominający krakowską Starówkę, przyciąga tysiące turystów. Ze względu na to podobieństwo Krosno bywa nazywane „parva Cracovia” – „małym Krakowem”. Jednak miasto jest znane przede wszystkim z tradycji wyrobu szkła. Krosno jest nie tylko najbardziej znanym producentem szkła w Polsce, ale także jednym z najpopularniejszych na świecie. Na liście najsłynniejszych „klientów” miejscowych hut znajdują się m.in. królowa brytyjska Elżbieta II, król Hiszpanii Juan Carlos czy cesarski dwór Japonii. Historia produkcji szkła w tym rejonie sięga aż1923 roku- wówczas powstały pierwsze krośnieńskie huty. Trzy lata temu hucznie obchodzono 90-lecie tych wydarzeń. W Krośnie powstało również nowoczesne Centrum Dziedzictwa Szkła, które opowiada szklaną historię miasta i utrwala bezcenną tradycję w świadomości zarówno odwiedzających miasto turystów, jak i samych mieszkańców. Szklane wyroby z Krosna cenione są za wspaniałą jakość i najwyższej klasy wzornictwo. Wielokrotnie nagradzane, małe dzieła sztuki powstające w Krośnie obecne są niemal w każdym polskim domu i w milionach domów na całym świecie.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Podróże