?Człowiek? to temat wiodący wystawy malarstwa, organizowanej przez Galerię Promocyjną na Rynku Starego Miasta 2 (Staromiejski Dom Kultury) w Warszawie. Tajemnice swoich doświadczeń odsłania przed nami artysta i pedagog, Jarosław Radel, którego pracownia mieści się na warszawskiej Pradze (www.jarekradel.com).
Jarosław Radel, Malarstwo.
wernisaż: godzina 18.00 w dniu 5 listopada 2014 r.
termin wystawy: 5.11. ? 30.11.2014
miejsce wystawy: Galeria Promocyjna na Rynku Starego Miasta 2
(Staromiejski Dom Kultury) w Warszawie
Osoba ? co oznaczało to słowo po grecku, co oznaczało po łacinie? Słowo osoba rozumiano jako ?maska?. Maska, którą zakładali aktorzy w teatrze starożytnym. W następnej kolejności słowa tego zaczęto używać w odniesieniu do roli, jaką jednostka odgrywa w dramacie życia. ?Życie nie jest zagadką do rozwiązania, ale tajemnicą, którą musimy doświadczyć? ? pisał Rainer Maria Rilke. Ciało ludzkie to przestrzeń, w której definiujemy swoje pragnienia, lęki czy skrywane potrzeby. Nasze ciało jest realne i zmienia się w obliczu doświadczeń. Chłonie tajemnice życia. A z doświadczeń wyrasta sztuka?
?Poezje nie są bowiem, jak ludzie sądzą, uczuciami (uczucia miewa się dość wcześnie) ? są doświadczeniami. Gwoli jednej strofy trzeba wiele miast zobaczyć, ludzi i rzeczy, trzeba znać zwierzęta, trzeba czuć, jak latają ptaki, i znać gest, z jakim małe kwiaty otwierają się o świcie. Trzeba umieć myśleć wstecz o drogach w nieznajomych stronach, o niespodzianych spotkaniach i rozstaniach, których nadejście widziało się dawno ? o dniach dzieciństwa jeszcze nie wyjaśnionych, o rodzicach, których się martwić musiało, ? o dziecięcych chorobach, co poczynają się tak dziwnie w tylu ciężkich i głębokich przemianach, ? o nocach podróżniczych, ? ? a to jeszcze nie dosyć, jeżeli komuś wolno myśleć o tym wszystkim! Trzeba mieć wspomnienia wielu nocy miłosnych, z których żadna nie była równa drugiej, ? przy konających trzeba było spędzać czas, przy zmarłych trzeba było siedzieć … A nie wystarcza i to jeszcze, że się ma wspomnienia. Trzeba je umieć zapomnieć, jeśli jest ich wiele, i trzeba mieć tę wielką cierpliwość czekania, póki nie wrócą. Bo wspomnienia same to jeszcze nie to. Dopiero kiedy krwią się staną w nas, spojrzeniem i gestem, czymś bezimiennym i nie dającym się odróżnić od nas samych, dopiero wtenczas zdarzyć się może, iż w jakiejś bardzo odosobnionej godzinie pierwsze słowo poezji wstanie pośrodku nich i z nich wyjdzie.?
Malte, Rainer Maria Rilke
Jarosław Radel w swoich pracach odwołuje się do bogactwa przeżyć w swoim indywidualnym stylu, czerpiąc z tradycji dawnych mistrzów. Prace artysty są zaliczane do nurtu określanego jako malarstwo figuratywne. Tym, co cechujetwórcę, są nie tylko bogata wyobraźnia i wrażliwość, ale i doskonały, opanowany do perfekcji, warsztat. Wystawa przedstawia kilkanaście obrazów prezentowanych po raz drugi (wybór prac z doktoratu 2013) a także nowych. Ekspozycję można oglądać do 30 Listopada 2014 r.
dostarczył infoWire.pl