LIFESTYLE Podróże

Białoruska kultura – gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością

Białoruska kultura – gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością
Organizacja światowej klasy imprezy sportowej na Białorusi potwierdza potencjał

Data publikacji: 2019-06-18
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Białoruska kultura – gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością
Kategoria: LIFESTYLE, Podróże

Organizacja światowej klasy imprezy sportowej na Białorusi potwierdza potencjał kraju-gospodarza

Białoruska kultura – gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością LIFESTYLE, Podróże - Organizacja światowej klasy imprezy sportowej na Białorusi potwierdza potencjał kraju-gospodarza

Korzenie kultury białoruskiej sięgają X wieku, a w okres rozkwitu weszła ona 600 lat później. Każda kolejna epoka pozostawiała trwały ślad w historii tego kraju. Miłośnicy sztuki i muzyki ludowej mogą jej doświadczyć w licznych teatrach, muzeach oraz galeriach. Tradycyjne festiwale, obrzędy, starodawne pieśni, rzemiosło oraz kuchnia są kluczem do poznania kultury państwa nad Dnieprem.

 

Tradycje kulturalne

Tradycyjna sztuka oraz rzemiosło Białorusi mają długą oraz bogatą historię i pielęgnowane są po dziś dzień. Białorusini mogą pochwalić się takimi umiejętnościami jak tkanie, rzeźbienie w drewnie czy dmuchanie szkła. Dużą popularnością cieszy się muzyka ludowa i sztuka, która odgrywa ważną rolę w życiu społeczności. W całym kraju organizowane są liczne festiwale, podczas których prezentowane jest bogate dziedzictwo kulturowe kraju. Ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie kraju jest Międzynarodowy Festiwal Sztuk "Słowiański Bazar w Witebsku" – festiwal muzyczny, organizowany od 1992 roku.  

Z kolei podczas święta „Aleksandria gromadzi przyjaciół”, które odbywa się w okresie letniego przesilenia w Noc Kupały, można poczuć mistyczną, prasłowiańską atmosferę towarzyszącą poszukiwaniom tajemniczego kwiatu paproci, który zakwita tylko w tę jedną jedyną noc, a także spróbować skoczyć przez ogień i wywróżyć sobie pomyślność.

W ostatnich latach turyści przyjeżdżający na Białoruś chętnie odwiedzają miejsca związane
z tradycją ludową kraju. Jedną z takich atrakcji jest Muzeum Architektury Drewnianej, znajdujące się w miejscowości Azyartso. W skansenie prezentowane są historyczne eksponaty – przedmioty codziennego użytku sprzed wielu lat. Wioska Azyartso znajduje się w niewielkiej odległości od Mińska i można do niej szybko dotrzeć autobusem, a nawet rowerem.

Tradycją na Białorusi jest też duża troska o wychowanie w sporcie, a także wyjątkowa gościnność. Igrzyska Europejskie będą świetną okazją, by pokazać sportowego ducha Białorusi, ale też przekonać się o tym, jak bardzo otwarci i życzliwi są Białorusini – podkreśla Nadia Zięba, polska badmintonistka, mistrzyni europejska i olimpijka, pochodząca z Białorusi.  

A to już wiesz?  Wrocławianin finalistą konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej

Piękno przyrody

Turyści odwiedzający Białoruś mają do wyboru mnóstwo różnych aktywności sportowych. Ci, którzy wolą spędzać czas na świeżym powietrzu, mogą wybierać między jazdą na nartach w takich kurortach jak Silichy, pływaniem w krystalicznie czystych jeziorach czy opalaniem się na piaszczystych plażach. Jeziora Brasławskie są jednym z piękniejszych miejsc na Białorusi – wspomina Nadia Zięba i dodaje – to wspaniałe miejsce do odpoczynku w rodzinnym gronie, krajoznawczo, dla relaksu lub aktywnie. Równie przyjemnie można spędzić czas nad Jeziorem Narocz – to dobry pomysł choćby na jednodniową wycieczkę dla turystów przebywających w Mińsku – mówi Nadia Zięba.  

 

Białoruś może pochwalić się czterema parkami narodowymi. Jednym z nich jest Puszcza Białowieska, będąca jednym z największych terenów leśnych w Europie. Miejsce, które pozostaje w stosunkowo nienaruszonym stanie, jest domem dla europejskich bizonów, znanych również jako żubry, a także widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz Puszczy Białowieskiej, na listę UNESCO wpisane zostały również takie miejsca jak: Zamek w Mirze, Zamek w Nieświeżu (w przeszłości stanowił rezydencję rodu Radziwiłłów) oraz Południk Struvego (sieć punktów pomiarowych). Na turystów czekają też mniejsze miejscowości, jak Grodno, czy Brześć. Do odwiedzenia tego drugiego miasta oraz wizyty w tamtejszej Twierdzy zachęca także Nadia Zięba – to miejsce historyczne pełne atrakcji muzealnych, idealne na długi weekend.

 

Narodowa kuchnia

W tradycyjnych białoruskich potrawach można wyczuć wpływy kuchni słowiańskiej, żydowskiej oraz niemieckiej. Opierają się one głównie na lokalnych składnikach, takich jak ziemniaki. Wśród najpopularniejszych dań warto wymienić kultowe draniki (placki ziemniaczane), kletski (pierogi) oraz babkę ziemniaczaną. Smakują wybornie popijane kefirem lub kwasem chlebowym, które w upalne dni niosą orzeźwienie i są dostępne w każdym sklepie spożywczym. Te specjały oraz unikalne trunki alkoholowe mogą stanowić dodatkową zachętę do wycieczki na Białoruś.

A to już wiesz?  Zanurzenie w języku i kulturze, czyli zagraniczne obozy dla dzieci i młodzieży

 

Ku nowoczesności

Młodzi, ekologiczni i gościnni – mieszkańcy Białorusi mają dużo więcej do zaoferowania niż tylko tradycję. Podobnie jak w Berlinie, Nowym Jorku czy Tokio, tu również jest przestrzeń na sztukę nowoczesną, kluby oraz rozwój start-upów. Impulsem do ich powstawania jest nie tylko energia młodego pokolenia, ale również wspierane przez rząd projekty modernizacyjne, które szczególnie wyraźnie widać w Mińsku. W pejzażu miasta, obok urokliwej tradycyjnej architektury, można dostrzec dawne fabryki zamienione na bary, kafejki oraz nowoczesne siedziby start-upów. Jedną z ostatnich inwestycji jest Biblioteka Narodowa Białorusi, uważana za architektoniczną perełkę Mińska. Na 23 piętrach zgromadzono największą kolekcję krajowych materiałów drukowanych, przygotowano miejsca dla ok. 2000 czytelników oraz przytulną kawiarnię na 22. piętrze. Niekwestionowaną atrakcją biblioteki jest znajdująca się na ostatnim piętrze platforma, z której roztacza się wspaniały widok na całe miasto.

 

W ramach przygotowań do II Igrzysk Europejskich zadbano o zieleń miejską, posadzono nowe kwiaty
i krzewy. Ulice i fasady budynków zostały oczyszczone, nabierając nowego blasku. W trosce o jak najwyższy komfort gości podniesiono jakość usług drogowych, telekomunikacyjnych i przepustowość Internetu. Ponadto, zwiększono liczbę punktów, w których można wypożyczyć rowery miejskie.

 

Więcej informacji na temat Igrzysk można znaleźć na stronie: https://meet-belarus.by/

 

Kontakt dla mediów:

 

Irmina Dzyr-Rainka  

PRIMUM Public Relations

Partner Media Consulta International

Tel.: + 48 22 690 67 49

Email: [email protected]

 

 

 

Mateusz Krycki

PRIMUM Public Relations

Partner Media Consulta International
Tel.: + 48 696 403 363
Email: [email protected]

 

 

O Komitecie Organizacyjnym II Igrzysk Europejskich Mińsk 2019  (MEGOC)

Komitet Organizacyjny II Igrzysk Europejskich 2019 w Mińsku został utworzony w styczniu 2017 r.,
a przewodniczy mu premier Republiki Białorusi Siergiej Rumas. Z ramienia MEGOC za organizację
II Igrzysk Europejskich odpowiada Dyrektor generalny George Katulin (Sekretarz generalny Komitetu Olimpijskiego Białorusi) wraz z czterema zastępcami: Anatolem Kotau, Siarheiem Shablyką, Arkadzim Maleyeu i Aliaksandrem Yatsko.

A to już wiesz?  Hotelowa rewolucja: poznaj najnowsze trendy!

O Europejskich Komitetach Olimpijskich (EOC)

Europejskie Komitety Olimpijskie (EOC) to organy zrzeszające 50 krajowych komitetów olimpijskich
w Europie. Organizacja EOC jest zaangażowana w upowszechnianie wartości olimpijskich, a także
w promowanie sportu i zdrowego stylu życia w całej Europie.

EOC wspiera takie oddolne inicjatywy sportowe, jak Igrzyska Europejskie, Olimpijski Festiwal Młodzieży Europejskiej, czy Igrzyska Małych Państw Europy.

Misją EOC jest również wzmacnianie rozwoju sportów olimpijskich w Europie poprzez wspieranie działań 50 krajowych komitetów i ścisłą współpracę z federacjami europejskimi, agencjami rządowymi, sportowcami i komitetami organizacyjnymi. EOC działa na rzecz Europy jako miejsca tętniącego sportem, żyjącego sportowymi wydarzeniami i sukcesami.

Więcej informacji o EOC można znaleźć tutaj: http://www.eurolympic.org/

 

 

 

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Białoruska kultura – gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością LIFESTYLE, Podróże - Organizacja światowej klasy imprezy sportowej na Białorusi potwierdza potencjał kraju-gospodarza
Hashtagi: #LIFESTYLE #Podróże

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy