Już w najbliższą niedzielę ulicami polskich miast, pod hasłem „Rodzina receptą na kryzys”, przejdą Marsze dla Życia i Rodziny. W tym roku Marsze organizowane są w 45 miastach. Kilka z nich już się odbyło, ale kulminacja nastąpi 3 czerwca. Radosne manifestacje rodzinne odbędą się w łączności z VII Światowym Spotkaniem Rodzin w Mediolanie.
Marsze dla Życia i Rodziny tworzą przestrzeń, w której rodziny i wszyscy ci, którym bliskie są wartości życia rodzinnego, mogą zamanifestować płynące z nich szczęście i fakt, że to ona jest receptą na kryzys. W opinii organizatorów obecny kryzys ekonomiczny ma swoje źródło w kryzysie moralnym. – Rodzina nie zajmuje się spekulowaniem na wirtualnych pieniądzach. Nie wyda więcej pieniędzy niż posiada. A jak już bierze kredyt, to taki, który jest w stanie spłacić. To po prostu kwestia uczciwości i troski o swoich najbliższych – mówi Jarosław Kniołek, koordynator projektu. Dlatego model funkcjonowania rodziny, może być wzorem dla przedsiębiorstw, instytucji finansowych i państwowych. Hasło tegorocznych Marszów – „Rodzina receptą na kryzys” – to także odwołanie do istniejącego problemu demograficznego.
Podczas konferencji prasowej poprzedzającej Marsze podkreślono, że niedzielne święto rodzin, będzie wspaniałą okazją, by wspólnie pokazać, że rodzina i wartości z nią związane są ważne. To przesłanie jest bliskie dużej liczbie Polaków, stąd rosnąca w ostatnich latach liczba Marszów. – Bardzo cieszy fakt, że aż w 45 miastach odbędą się Marsze dla Życia i Rodziny. Przy okazji przypomnę, że organizacja Marszów to przykład społeczeństwa obywatelskiego. Pokazuje to, że ludziom zależy na przywróceniu prestiżu instytucji fundamentalnej, jaką jest rodzina – zauważył Jacek Sapa Dyrektor Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.
Organizatorzy podkreślają, że Marsze zyskują na znaczeniu, kiedy odwołują się do konkretnej rzeczywistości społecznej. W ubiegłym roku była to próba zmiany ustawy aborcyjnej. W tym roku jest to odwołanie do VII Światowego Spotkania Rodzin, którego tematyka stanowi umiejętne odczytanie problemów współczesnej rodziny. Rzeczniczka Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Anna Borkowska-Kniołek tłumaczy: Dla osób, które nie mogą wziąć udziału w mediolańskim Spotkaniu, Marsze stanowią możliwość duchowego uczestnictwa w tym wydarzeniu. Nie bez znaczenia jest również to, że Benedykt XVI zdecydował się na udzielenie odpustu nie tylko tym, którzy przyjadą do stolicy Lombardii, ale także wszystkim tym, którzy pragną uczestniczyć w Światowym Spotkaniu Rodzi w sposób duchowy.
Marsz to również okazja, aby zachęcać decydentów do realizacji polityki służącej poprawie kondycji polskiej rodziny. Potrzebuje ona przestrzeni, w której w sposób wolny i odpowiedzialny może spełniać swoje funkcje. Wyraźny ślad akceptacji dla polityki prorodzinnej stanowić ma „Deklaracja ideowa Marszów dla Życia i Rodziny”. Stworzenie warunków do jej realizacji, powinno być pierwszorzędnym zadaniem władz publicznych.
Marsze dla Życia i Rodziny wsparli m.in. dziennikarz sportowy, Przemysław Babiarz, prezenter pogody, Tomasz Zubilewicz, kompozytor, Michał Lorenc oraz prezenter telewizyjny, Krzysztof Ziemiec.
***
Miasta maszerujące dla Życia i Rodziny to:
Wrocław, Skawina, Skarżysko Kamienna, Mielec, Dzierżoniów, Kłodzko, Płock, Inowrocław, Wałbrzych, Lublin, Sokołów Podlaski, Gniezno, Szczecinek, Olsztyn, Oświęcim, Ełk, Jastrzębia Zdrój, Gliwice, Siedlce, Katowice, Szczytno, Opole, Tarnobrzeg, Lębork, Świdnica, Koszalin, Słupsk, Bydgoszcz, Toruń, Rzeszów, Stalowa Wola, Radom, Białystok, Warszawa, Racibórz, Wodzisław Śląski, Skierniewice, Giżycko, Łódź, Piła, Kluczbork, Suwałki, Tuchola, Myślenice i Sandomierz.
Patroni medialni:
Gość Niedzielny, Tygodnik „Niedziela”, Polonia Chrystiana, PCh24.pl, DEON.pl, Fronda.pl, Rebelia.pl, duchowy.pl, IMF.pl, Radio Warszawa, razem.tv
Szczegółowe informacje o poszczególnych Marszach można znaleźć na stronie www.marsz.org.