Data publikacji: 2018-06-13
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: 10 rzeczy niezbędnych na szlaku
Kategoria: LIFESTYLE, Podróże
Nadmorskie ścieżki, górskie szlaki, leśne dukty i mazurskie manowce – niewiele jest krajów, które tak jak Polska mają do zaoferowania tak szeroki wachlarz możliwości dla miłośników pieszych wędrówek. Spakuj sprzęt i ruszaj na wyprawę. Tylko nie zapomnij o 10 niezbędnych rzeczach!
1. PLECAK
Dobry plecak to niezbędny element udanej wyprawy i odwrotnie – nieodpowiedni bagaż może popsuć każdą podróż. Na szczęście obecnie mamy do wyboru wyspecjalizowane modele przeznaczone do turystyki górskiej, krajoznawczej czy trekkingu. Jeśli wybieramy się na kilkudniową wędrówkę po płaskich lub pagórkowatych terenach, np. wzdłuż bałtyckiego wybrzeża, skupmy się na tym, aby plecak był odpowiednio pojemny, miał różne przydatne kieszenie, wentylację i koniecznie szerokie paski, w tym pas piersiowy i biodrowy. Plecaki turystyczne Quechua dostępne w sieci Decathlon mają tył i paski wyłożone pianką, co znacznie podnosi komfort noszenia. Z kolei w Tatry, Bieszczady czy Karkonosze weźmy lekki, a jednocześnie pojemny plecak, który pozwoli nam komfortowo nieść bagaż przez cały dzień. Plecak turystyczny MH500 40L Quechua by Decathlon jest wyposażony w przeciwdeszczowy pokrowiec i maksymalną wentylację pleców. Wygodę gwarantuje szeroki pas biodrowy i uchwyty na kciuki. Na wielodniowe wyprawy trekkingowe idealnie sprawdzi się prosty, lekki, praktyczny plecak z licznymi kieszeniami i łatwym dostępem do samego dna, jak np. plecak trekkingowy 50L Forclaz by Decathlon. Został on wyposażony w piankowe szelki, pas piersiowy, paski odciążające i uchwyty na kciuki. Z kolei plecak trekkingowy EASYFIT 50 L Forclaz by Decathlon posiada system, który zapewnia bardzo szybki i skuteczny sposób dopasowania plecaka do ciała. Wszystkie plecaki dostępne w sieci Decathlon zostały sprawdzone w terenie i mają 10 lat gwarancji! Wybór odpowiedniego plecaka to jednak nie wszystko – bardzo ważna jest również sama sztuka pakowania.
2. BUTY
Bez względu na to, czy wybieramy się na wędrówkę po mazurskich bezdrożach, nadmorskich szlakach czy po prostu po pobliskim lesie, musimy mieć dobre, a zatem wygodne i lekkie buty. Dobierając je, weźmy pod uwagę rodzaj podłoża, po jakim będziemy się poruszać, oraz stopień trudności szlaku. W sieci Decathlon znajdziemy różne modele – niskie, wysokie, a nawet sandały trekkingowe z dobrą przyczepnością. Np. buty turystyczne Arpenaz NH500 Quechua by Decathlon są idealne na wielogodzinne wędrówki – mają 7 oczek na sznurówki, które umożliwiają idealne dopasowanie do stopy. Jeśli chcemy mieć oddychające buty i gwarancję suchych stóp, wybierzmy wersję z perforowaną podeszwą i siateczkową cholewką. Zwróćmy też uwagę na amortyzację, trzymanie stopy i przyczepność do podłoża, zwłaszcza jeśli wybieramy się w góry. Pamiętajmy, aby mierzyć buty na stojąco i kupić o rozmiar większe niż zwykle – zapewni nam to komfort podczas schodzenia oraz uwzględni turystyczną skarpetę.
3. KURTKA PRZECIWDESZCZOWA
Pogoda bywa kapryśna, a podczas kilkugodzinnej wędrówki może zmienić się diametralnie w ułamku sekundy. Dlatego koniecznie zaopatrzmy się w porządną wodoodporną kurtkę turystyczną, która osłoni nas również przed wiatrem. To żaden ciężar – niektóre modele dają się złożyć i schować do kieszeni – a podczas ulewy uratują nas przed przemoknięciem do suchej nitki.
4. ODPOWIEDNIA ODZIEŻ
Zarówno wytrawni wędrowcy, jak i weekendowi spacerowicze docenią wygodne ubrania, wykonane z rozciągliwych materiałów, nie krępujące ruchów, a przy tym wchłaniające pot. Miłośników przyrody z pewnością zainteresują dostępne w Decathlonie spodnie z 5 kieszeniami Quechua, wyprodukowane z bawełny z upraw ekologicznych oraz poliestru z recyklingu. Dokładne warunki atmosferyczne ciężko przewidzieć, szczególnie w górach, dlatego warto skomponować strój, składający się z kilku warstw.
5. CZAPKA Z DASZKIEM
Wymyślono ją w połowie XX wieku jako ochronę przed słońcem dla amerykańskich bejsbolistów. Dziś czapki z daszkiem są tak uniwersalne, że nosi się je do wszelkich stylizacji, zarówno na nasłonecznionych ścieżkach, jak i na miejskim deptaku. Jedno jest pewne: to niezastąpiona ochrona przed promieniami UV.
6. WODA
Jednym z najważniejszych gwarantów bezpieczeństwa na szlaku jest systematyczne uzupełnianie płynów podczas wysiłku fizycznego, dlatego woda do picia to obowiązkowy punkt wędrownego wyposażenia. Najlepiej przenosić ją w bidonie. Jego wielkość uzależnijmy od temperatury na zewnątrz oraz długości wycieczki. W Decathlonie mamy do wyboru bidony o pojemności 0,5L, 0,8L i 1L, wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak aluminium czy tritan.
7. OKULARY
Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych najważniejsze są parametry szkieł. Im wyższa ich kategoria, tym więcej szkodliwego światła niebieskiego zatrzymują. Dodatkowo szkła polaryzacyjne maksymalnie eliminują odblaski, zapobiegając oślepieniu. W sieci Decathlon znajdziemy bogaty wybór profesjonalnych okularów, w różnych kolorach i fasonach oprawek, od sportowych po najmodniejsze retro wzory.
8. KREM Z FILTREM
Nawet jeśli słońce kryje się za chmurami, nie możemy zapominać o ochronie skóry przed promieniami UV. Latem używajmy na twarz kremu z filtrem SPF 50 i pamiętajmy o innych odsłoniętych częściach ciała. Ważne jest też opakowanie – wybierzmy takie, które będzie poręczne i zajmie jak najmniej miejsca w naszym plecaku.
9. KIJEK
Jeśli czeka nas stromy szlak, ułatwmy sobie podejście przy pomocy kijka z amortyzacją. Nie tylko minimalizuje on obciążenie stawów, ale również pomaga zachować równowagę i uniknąć upadku przy schodzeniu. Zawsze możesz też poszukać na szlaku solidnego kija – bez amortyzacji.
10. MAPA I KOMPAS
Aby dotrzeć tam, gdzie sobie zaplanowaliśmy, pamiętajmy o kompasie i mapie. Satysfakcja z osiągnięcia celu będzie na pewno o wiele większa, niż gdyby prowadziła nas aplikacja. Mapę najlepiej schowajmy do wodoodpornego, przezroczystego mapnika. Warto również zabezpieczyć mapę, przyklejając na wszystkich zgięciach przezroczystą taśmę.
W drogę!
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Podróże